İslamofobiyi siyasi ranta çeviren bir nefret tüccarı: Geert Wilders

29

Siyasi kariyerini Müslümanlara olan nefreti körükleme ve bu nefretten beslenme üzerine kuran Hollandalı ırkçı siyasetçi Geert Wilders, gündemde kalmak için İslami değerlere saldırmaya devam ediyor. Sadece 2018’de Wilders, kariyerini borçlu olduğu İslamofobi’yi kışkırtmak için pek çok nefret söylemi ve faaliyeti gerçekleştirdi.

Müslümanlara karşı duvar örme teklifi

Henüz daha 2018 yılı başlamadan, Aralık 2017’de Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleşen Avrupa’nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda, toplu göçü durdurmak için Avrupa’ya duvar örülmesi gerektiğini söyledi. Wilders bu duvarı ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına inşa etmeyi planladığı gibi bir duvar olabileceğini de sözlerine ekledi.

Müslümanları ve İslamı hedef alan seçim kampanyası

Mart 2018’de Wilders seçim kampanyasında Müslümanları ve İslami aleni şekilde hedef alan bir reklam kampanyası hazırladı. İslamı terör, şiddet, baskı ve zorbalıkla bir anan kampanya ile Wilders her zaman yaptığı gibi nefretten beslenen siyasi kariyerine bir utanç daha ekledi.

Resulullah’ı hedef alan karikatür yarışması

Haziran 2018’e geldiğinde ise Wilders bu kez Müslümanların dini değerlerine saldıracak yeni bir vakâ ile karşımıza çıktı. Hz. Muhammed’e (A.S.) hakaret amacıyla Hollanda meclisinde düzenleyeceği “karikatür yarışması” için resmî izin aldı. Tüm dünyadan gelen tepkiler ardından karar iptal edildi.

Kuran-ı Kerim’i ve Camileri yasaklama teklifi

Eylül 2018’de Wilders Hollanda meclisine camilerin ve İslam okulların kapanmasını, Kur’an-ı Kerim ve burkanın yasaklanmasını isteyen bir yasa tasarısı önergesi sundu. Wilders, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Ülkemizi İslam’dan arındırmamız lazım. İslam, Hollanda’ya ait değil. İslam, nefret ve terörle eşittir. Yıllarca İslam’ı önlemek için hiçbir şey yapılmadı. Bu yüzden Hollanda’da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sunuyorum.” dedi.

Mevzu bahis ırkçı talep ve açıklamalar üzerine Hollanda parlamentosunda bulunan Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu “Wilders’in siyasi mirası kanla dolu. Son 14 yılda ırkçılık ve Müslümanlara karşı nefret yükselişte. Camilere yapılan saldırılar ve Müslümanlara yapılan tehditler gibi.” sözleriyle Wilders’i eleştirdi.

İslam karşıtı sosyal medya kışkırtmaları

Katıldığı her ortamda İslam’ı ve Müslümanları hedef alan Wilders sosyal medya hesabını da aynı amaç için kullanmakta. “İslamı durdurun” etiketlerinin öncülüğünü yapan Wilders sosyal medyada düzenli olarak İslamofobik paylaşımlar gerçekleştirmekte.

Nefret ve kinden beslenen Wilders, Avrupa’da yükselen ırkçılığın en net örneklerinden biri olarak karşımızda durmaya ve utanç karnesine her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin