2019 yılında TL daha çok kazandırdı

6

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı’nda önemli mesajlar verdi. Dolmabahçe’de basına kapalı olarak yapılan toplantıda akademisyenler ve basın mensuplarına konuşan Bakan Albayrak, 2019’da sessiz ama devrim niteliğinde önemli ve kritik adımlar atıldığını belirterek, “2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz” dedi.

Bankaları harekete geçirmek için zorunlu karşılıkları çok aktif olarak kullanacaklarını belirten Bakan Albayrak, bankalar ve bankacılık uygulamalarıyla ilgili her şeyi sıkı sıkı takip edeceklerini vurguladı. Kamu bankalarının bu dönemde reel sektöre kredi kullandırmada çok aktif rol aldıklarına dikkat çeken Bakan Albayrak, “Kamu bankalarının birinci fonksiyonu kâr değil. Tabii ki bu zarar etmeleri anlamına gelmiyor. Kamu bankaları bu dönemde çok takdir topluyor. Allah’tan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde kamu bankalarının özelleştirmesine izin vermedi” açıklamasında bulundu.

SPK, BDDK düzenlemesi paketi ile sermaye piyasalarını büyütmeye çalışacağız, farklı adımlar atacağız.

İhracat geçen yıl büyümeye pozitif katkı verdi, bu yıl baz etkisine bağlı olarak dengelenme sürecinde olacak ancak yerinde müdahaleler ile pozitif katkı vermeye devam edecek.

Türkiye artık yüzde 10 cari açık veren bir ülke olmayacak.

Yabancı yatırımı için 2020 ve sonrasında daha cazip bir ülke olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin