Bor teknolojisine yatırım ile İHA’lar daha uzaktaki hedeflere ulaşacak

57

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor madeni üzerine yapılan çalışmalar hakkında konuştu.

Bor madeninin sağlıktan enerjiye, savunmadan otomotive kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor.

Bordan yapılan deterjana yoğun ilgi gösteriliyor.

Farklı amaçlı temizlik ürünlerinin de Ar-Ge çalışmaları devam ediyor.

Dönmez, bor madeninin savunma sanayisinde kullanımına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

“Arazide olan askeri personelin enerji ihtiyacını bor hidrür temelli yakıtlardan temin etme imkanımız var. Askeri personelin haberleşme ihtiyacında kullandığı pillerin şarjı gerekiyor. Bu yıl içinde söz konusu ürünlerin pilot denemeleri bitmiş olacak. Ondan sonra da ticarileşmeye bakacağız.” dedi.

Bor madeniyle ilgili çalışmaların hidrojenli yakıt teknolojisine dayandığını dile getiren Dönmez, “Hem otomobillerde hem de insansız hava araçlarında menzili artırmış olacağız. Bununla ilgili BOREN ve TÜBİTAK ortak çalışmalarını devam ettiriyor.” ifadesini kullandı.

Dönmez, bor madeninin savunma sanayisindeki kullanımının arttığına işaret ederek, “Arazide olan askeri personelin enerji ihtiyacını bor hidrür temelli yakıtlardan temin etme imkanımız var. Askeri personelin haberleşme ihtiyacında kullandığı pillerin şarjı gerekiyor. Bu yıl içinde söz konusu ürünlerin pilot denemeleri bitmiş olacak. Ondan sonra da ticarileşmeye bakacağız.” diye konuştu.

Savunma sanayisinde bor karbür üretimiyle ilgili çalışmalar sürüyor.

“Özellikle zırhlı araçların mukavemetinin artırılması yönünde bor ciddi performans artırıcı bir ürün. Hem mukavemeti hem de malzemenin kalitesini artırıyor. Şu an Eti Maden bazı firmalarla görüşmelerine devam ediyor. Türkiye’de bir üretim tesisi planlanıyor, bu yıl içinde temellerini atacağız. İki yıl içinde üretime geçeceğiz. Sadece milli savunma açısından değil, yurt dışında da piyasası olan bir ürün. Görüşmelerde son noktaya geldik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin