Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çağrı: ’18 kişi İstanbul’da yargılansın’

30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaşıkçı’ya Allah’tan rahmet, ailesine, nişanlısına, dostlarına, vatandaşı olduğu Suudi Arabistan halkına ve medya dünyasına başsağlığı diledi.

Erdoğan, emniyet ve istihbarat birimlerinin olayı derinlemesine araştırmaya başlarken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının da görevlendirdiği başsavcı vekili ve savcılar eliyle soruşturma açtığını anımsattı.

“Araştırma ve soruşturma derinleştikçe çok ilginç bilgilere ulaştık”

Araştırma ve soruşturma derinleştikçe çok ilginç bilgilere ulaşıldığına işaret eden Erdoğan, öncelikle cinayetin olduğu günün arefesinden başlayarak çeşitli uçaklarla 15 Suudi güvenlikçi, istihbaratçı ve adli tıpçının Türkiye’ye geldiğinin görüldüğünü bildirdi. Erdoğan, bu kişilerden 6’sının 2 Ekim saat 18.20’de, 7’sinin ise saat 22.50’de özel uçaklarla Türkiye’den ayrıldıklarının tespit edildiğini kaydetti.

Erdoğan, “Kıyafeti, gözlüğü ve sakalıyla Kaşıkçı’ya benzetilmeye çalışılan bir diğer kişiyle, yanındaki şahsın da gece yarısından sonra tarifeli uçakla Riyad’a hareket ettikleri belirleniyor. Olay günü konsoloslukta çalışan personel, denetleme olduğu bahanesiyle bir odada toplanıyor, ikamette görevli personele de aynı sebeple izin veriliyor. ” diye konuştu.

“Deliller Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor”

“Şu ana kadar ortaya çıkan bilgiler ve deliller Cemal Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan yönetimi, cinayeti kabul ederek aslında önemli bir adım atmıştır. Bundan sonra kendilerinden, meselenin en altından en üstüne kadar tüm sorumluluklarını açık yüreklilikle ortaya çıkarmalarını ve hukuk önünde gereken cezaya çarptırmalarını bekliyoruz.”

“18 kişinin İstanbul’da yargılanması benim talebimdir”

“Olayın cereyan ettiği yer İstanbul’dur. Dolayısıyla bu 15+3 kişi, 18 tutuklunun yargılanmasının İstanbul’da yapılması teklifimdir. Takdir kendilerinindir ama bu benim teklifimdir, talebimdir. Çünkü olayın cereyan ettiği yer burası o bakımdan önemli.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu cinayet Suudi Arabistan toprağı sayılan konsolosluk binasında işlenmiş olabilir fakat unutulmamalıdır ki burası Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içindedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylesine kritik bir soruşturmanın, cinayet olayıyla en küçük bir irtibat şüphesi olmayan, gerçek manada tarafsız ve adil bir heyet tarafından yapılması çok önemlidir. Bu, bir siyasi cinayet olduğuna göre, şayet varsa, diğer ülkelerdeki suç ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi gerekiyor.” dedi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin