İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı yapacak

89

Tamamlandığında ‘dünyanın en büyüğü’ olacak İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde olduğu uçak yapacak.

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı, başta Almanya olmak üzere çok sayıda ülkeyi rahatsız etmişti.

Frankfurt Havalimanı’nı işleten Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının Frankfurt Havalimanı’nın ekonomik büyümesini olumsuz etkileyeceğini açıklamıştı. Alman medya kuruluşu Deutsche Welle Türkçe ise, İstanbul Yeni Havalimanı’na dair çok sayıda haber ve paylaşım yapmıştı.

Artık sona gelindi

Yapımı devam eden İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar hız kesmeden sürüyor.

Türkiye’nin en önemli projelerinden İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk iniş, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da içinde olacağı uçakla yapılacak. Tarihi inişin gerçekleşeceği havalimanında son durum havadan görüntülendi.

Çekilen görüntülerde pistlerin asfaltlama işlemlerinin devam ettiği ve çizgilerinin birçoğunun tamamlandığı görülüyor.

Asfaltlama araçlarının karınca gibi çalıştığı havalimanında, ana terminal binasının da çatı kaplama işlemlerinin bittiği görüntülerde yer alıyor.

Havalimanının pistlerine çizgi çekilerek son düzeltmeler yapılıyor.

3 bin 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistte cihazların testi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait Cessna Citation XLS tipi uçuş kontrol uçağı ile yapılmıştı.

Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 350’den fazla hedefe uçuş imkânı sunacak olan Yeni Havalimanı, bu özelliğiyle ‘dünyanın en büyüğü’ unvanını kazanmış olacak. Havalimanının resmi açılış tarihi ise 29 Ekim 2018 olarak belirlendi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin