Kruvaziyer turizminde İstanbul yeniden şahlanıyor

18

Uzun yıllardır cruise gemilerini ağırlayamayan İstanbul, 2020 ile birlikte atağa kalkıyor. Birçok gemi rotasına yeniden İstanbul’u ekleyince hem turizm sektörü hem de esnafın yüzü gülmeye başladı.

İstanbul’a yeniden gemilerin gelebilecek olması uluslararası gemi şirketlerini de sevindiriyor. Uluslararası gemi firmalarının Türkiye temsilcileri, gemi firmalarının İstanbul’daki kazancının çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

İstanbul’un ekstra turlarla dünyanın en çok cruise yolcusu ağırlayan limanları arasında yer alan Barcelona’yı bile geride bıraktığına dikkat çeken cruise firmalarının temsilcileri, “İstanbul’da gezilecek, görülecek yer çok fazla. Gemi ile İstanbul’a gelen yolcular, İstanbul’da gezmek istiyor.

Ancak bunu münferit yapmak istemiyor. Yaklaşık 6-7 gecelik bir tura 1000 avro ödeyen yolcular, İstanbul’da bir tane ekstra tur için 150 Euro ödeme yapabiliyor. Dünyada da ekstra turların fiyatları ortalama böyle. Ancak İstanbul’a gelen yolcunun en az yüzde 85’i ekstra tur satın alırken, Barcelona’da ekstra tur satın alanların oranı en fazla yüzde 40-45 oluyor. Bir geminin İstanbul’da ekstra turlardan elde ettiği ciro 450 bin Euro’yu aşabiliyor” dedi.

2012’de 2 milyondan fazla turist gemi ile Türkiye’ye gelirken, 2019’un ilk 11 ayında gelen yolcu sayısı 283 bin oldu. İstanbul’a gelen yolcu sayısı ise 2013’te 689 bine çıkmış, 2018’de sıfırlanmıştı. 2019’da ocak-kasım döneminde ise 7 bin 513 oldu.

Türkiye’ye gelen gemi ve yolcu sayısının bu kadar düşmesinde 2016 ve sonrasında yaşanan kötü olayların etkisi oldu. İstanbul’da kaybın bu denli büyük olmasının başka bir sebebi daha vardı. O da Karaköy’deki limanın kapanması ve yenilenmesi süreciydi. Ancak Karaköy’deki yenilenme süreci sona ermek üzere ve Galataport ilk gemisini nisan ayında ağırlayacak. 2020’de şu an için 64 gemi Galataport’a geleceğini açıklasa da asıl patlamanın 2021 ve 2022’de olması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin