Microsoft Teknoloji Merkezi ekonomiye 2,5 milyar lira değer katacak

27

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Microsoft Teknoloji Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor olmanın, Türkiye’ye duyulan güvenin ve teknoloji alanında gelinen noktanın açık bir göstergesi olduğunu belirterek, “Bu merkezin ülke ekonomisine paydaşlarla beraber önümüzdeki dönemde 2,5 milyar lira değer katması bekleniyor.” dedi.

Varank, burada yaptığı konuşmada, Microsoft Teknoloji Merkezi’nin, Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki ilk yeni nesil teknoloji merkezi olması bakımından ayrı bir önem taşıdığını dile getirdi.

Bakan, “Birçok Türk firması da dünya vitrininde boy göstermek üzere bu teknoloji merkezinde yerlerini alacak. Bir başka deyişle, Microsoft, Türk firmalarının dünyaya açıldığı pencerelere bir yenisini daha ekleyecek.” ifadelerini kullandı.

Varank, Türkiye’nin dijital dönüşüm süreci ve yapay zeka temelli teknolojiler alanında yol haritasını büyük oranda belirlediğini ve hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki hayatımızın neredeyse her alanında varlığını gün geçtikçe artıran dijitalleşme, çok büyük bir değişim olmanın ötesinde, karşı konulmaz bir dönüşüme de işaret ediyor. Demir medeniyeti sona ererken, yerini dijital medeniyet dediğimiz yepyeni bir gerçeklik alıyor. Bugün geldiğimiz noktada, hiçbir ülkenin hatta hiçbir firmanın bu gerçekliğe sırtını dönmek gibi bir lüksü yok.

Biz de elbette bu sürece sırtımızı dönmeyecek, bilakis, dijital dünyanın fırsatlarını sonuna kadar değerlendireceğiz. Türkiye olarak, dijital dönüşümün ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin ‘merkez ülkelerinden’ biri olmak adına tüm imkanlarımızı seferber edecek, gereken her türlü adımı atacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin