Türkiye 2 yıl önce yapmıştı: AB yaz saati-kış saati uygulamasını kaldıracağını açıkladı

72

Türkiye’de kaldırıldığı 2016 tarihinde büyük tepkilere sebep olan kış saati uygulaması Avrupa Birliği’nde de kaldırılacak. Finlandiya’nın çağrısıyla başlayan tartışmada vatandaşların büyük bölümü kış saatinin kaldırılması için görüş bildirdi.

Avrupa Birliği de (AB), yaz saati-kış saati uygulamasını, AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurdu.

AB, uygulamaya devam edilip edilmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yapmıştı.

Alman televizyonuna konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ankete katılanların yüzde 80’inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

Juncker, Cuma günü yaptığı açıklamada uygulamanın kaldırılması planını AB Komisyonu’nda da tartışmaya açacağını belirtip “Bugün karar vereceğiz (…) Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor” dedi.

Saat uygulamasında yapılacak değişikliklerin üye ülkelerin hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanıp yasalaşması gerekiyor.

AB yasaları uyarınca, 28 AB ülkesindeki vatandaşları her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alıyor. Kışın da saatler Ekim ayının son Pazar günü bir saat geriye çekiliyor.

Türkiye’de kıyamet kopmuştu 

Kalıcı yaz saati uygulaması 2016 yılında kaldırılmıştı. Enerji Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği yapılan çalışmada kalıcı yaz saati uygulamasının enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıkmıştı.

Başta Elektrik Mühendisleri Odası olmak üzere çok sayıda kuruluş hükümete baskı yapmıştı. Terör örgütleri ile işbirliği içinde olan ‘Kolektifler’ isimli oluşum İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü’nü tehdit etmişti.

Uyku düzeni ve iş yerinde verimlilik

AB’nin en kuzey ülkesi Finlandiya, bu yıl uygulamanın kaldırılması için AB’ye çağrıda bulunuştu. Mevcut sistemin devam etmesini isteyenler ise yaz saati uygulamasının özellikle gençler, çocuklar ve yaşlılar üzerinde uzun vadede sağlık sorunları yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Araştırmalar, saat değişikliklerinin uyku düzenini ve iş yerindeki verimliliği olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Uygulamanın sona ermesini isteyenler ise kış aylarında daha aydınlık bir sabaha uyanmanın ve akşam da daha fazla Güneş ışığı almanın trafik kazalarını önleyeceğini, enerji tasarrufuna olanak sağlayacağını söylüyor.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İzlanda ve Beyaz Rusya yaz-kış saati değişimi uygulamasına son veren ülkeler arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin