Türkiye, İngiltere’den HMS Ocean helikopter gemisini almak için görüşüyor

561

Türkiye silah sanayisine yaptığı yatırımlara devam ediyor. TCG Anadolu Gemisi çalışmaları devam ederken bir yandan da İngiltere’nin Helikopter gemisini almak için görüşmeler yürüttüğü ortaya çıktı. İngiliz parlamentosunun resmi internet sitesinde yer alan ve eski Savunma Bakanı Kevan Jones’un şimdiki Savunma Bakanı Tobias Ellwood’a yönelttiği soru üzerine Türkiye’nin HMS Oceans Helikopter gemisi ile ilgilendiğini duyurdu.

Eski Savunma bakanı Kevan Jones, Savunma bakalığına, “HMS Oceans helikopter gemisinin alımı konusunda Türkiye Hükümeti’nden ne gibi bir beyan alındı” sorusu üzerine, Savunma bakanı Tobias Ellwood, “Türkiye bize HMS Ocean helikopter gemisi ile ilgilendiğini bildirdi” şeklinde yanıt verdi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ev sahipliğinde Doğu Akdeniz-2017 Davet Tatbikatında, HMS Oceans Aksaz Deniz Üssü’ne gelmişti.

HMS Ocean Helikopter gemisinin özellikleri

HMS Ocean helikopter gemisi, bir saldırı gemisi olarak kullanılıyor. Birleşik Krallık (İngiltere) tarafından üretilen helikopter gemisi aynı zamanda Kralliyet Donanması’nda da kullanılıyor.

Ambifi helikopter gemisi İngiltere Kuvvet Komutanlığı ile İngiltere Kara Kuvvetleri’nin olası operasyonlarına desteklemek için özel tasarlandı.

1990 yıllarında inşa edilmesi için başlatılan projeler başarıyla tamamlandı. 1998 yılında ise Plymouth bölgesinde görev yaparken, İngiltere ordusu 2018 yılında hizmetten alınması için karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin