Türkiye, İstanbul Havalimanı’na kavuştu

68

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük projelerinden İstanbul Havalimanı, resmi törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

İstanbul Havalimanı’nın 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon euro ile İstanbul Grand Airport (İGA) vermişti. Rakam, KDV ile 26 milyar 139 milyon euroya ulaşmış olacak.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

Birbirinden bağımsız operasyon gerçekleştirilebilen 3750 metre ve 4100 metre uzunluğundaki iki adet paralel pisti, kargo şehri, bakım tesisleri, hangarları, genel havacılık yapıları hizmete sunulacak.

Tamamlandığında 6 adet pist, paralel taksi yolları, yaklaşık 6,5 milyon m2 büyüklüğünde apron, kargo ve genel havacılık terminalleri, devlet konukevi, açık-kapalı otoparklar, kuvvet santralleri, hastane, otel, ibadethaneler, müze, sergi salonları, sosyal tesisler hizmete girecek.

Havalimanı, 2023’te dünya sıralamasında birinci olacak. Tamamlandığında dünyanın en çok yolcu taşıyan havalimanı olacak. Dubai Havalimanı’nın iki katı alan büyüklüğüne sahip olacak olan havalimanının yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi olması planlanıyor.
İstanbul Havalimanı tam kapasiteye ulaştığında 350 farklı noktaya uçuş yapılabilecek. Paris Charles de Gaulle Havalimanı 325, Amsterdam Schiphol 322 ve Frankfurt Havalimanı 311 uçuş noktası ile şu an dünyanın en büyükleri.
Atatürk Havalimanı’nın 2018 sonuna kadar taşınmasının tamamlanmasının ardından piste günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek.
Havalimanının güvenliği 3 bin 500 güvenlik görevlisi ve son teknoloji 9 bin kamera ile sağlanacak. Güvenlik, terminal içinde bulunan sanal kuleden idare edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin