Uluslararası finansmanda Türkiye farkı

11

Türk banka ve şirketleri, koronavirüs salgınının küresel ekonomik sistemi ve finansal piyasaları en olumsuz şekilde etkilediği dönemde 6 milyar 909 milyon dolarlık uluslararası finansman temin etti.

Böylece “Yabancı Türkiye’ye uzak duruyor, Türkiye küresel piyasalardan finansman bulma konusunda zorlanabilir” yorumları da yine boşa çıktı. Bankaların başarıyla sağladığı finansmanlarla, borç geri dönüşlerinin en yoğun olduğu nisan ve mayıs ayları daha rahat atlatıldı.

Kurumlar 2019’da kullanılan 6 milyar 925 milyon dolarlık sendikasyon kredisi göz önünde bulundurulduğunda, son 2 ayda yüzde 91’lik sendikasyon yenileme oranına ulaştı. Ayrıca bu dönemde borçlanma maliyetleri de geçen yıla göre dolarda 25 baz puan, avroda ise 40 baz puan daha düşük gerçekleşti.

Bu dönemde 5 bankanın başta Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası olmak üzere çeşitli kuruluşlardan sağladığı kredi tutarı 600.6 milyon dolar dolar oldu. Denizbank 175 milyon dolar, QNB Finansbank 136 milyon dolar, Garanti BBVA 104.6 milyon dolar, Yapı Kredi 100 milyon dolar ve Türk Eximbank 85 milyon dolar krediyi mayıs ayında Türkiye’ye getirmeyi başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin