28 Şubat darbesinin yargı ayağını FETÖ oluşturdu

151

28 Şubat sürecinde 254 kişi müebbet hapis cezası alırken bu kararların çoğunda FETÖ’cü hâkim ve savcıların imzası yer aldı.

28 Şubat cuntası ile FETÖ arasındaki iş birliği belgelerle bir kez daha ortaya kondu. 28 Şubat sürecindeki müebbet hapis cezası kararlarının çoğunda FETÖ’cü hâkim ve savcıların imzası bulunuyor.

28 Şubat mağdurlarının avukatı Hamza Uçan “28 Şubat cuntacıları ile FETÖ 28 Şubat’ta etkin rol oynadı. Masumların hayatı çalındı. Masum insanlar, FETÖ’cü hâkim ve savcılarla aynı cezaevinde. Yeniden yargılama talep ediyoruz.” dedi.

FETÖ’cü savcı ve hâkimlerin kararlarından bazıları:

Turan Bartın’a müebbet

 • Celal Kara: Turan Bartın’ın soruşturmasına bakan savcı. Yargısal darbe girişimi olduğu ortaya çıkan 17-25 Aralık soruşturmasında koordinatör savcısı olarak görev yaptı. Zekeriya Öz’le birlikte Almanya’ya firar etti.
 • Metin Özçelik: 1999’da Turan Bartın hakkında tutuklama kararı veren hâkim. FETÖ’nün “kamikaze hâkimi” olarak biliniyor. İstanbul 29. Asliye Ceza hâkimiyken Tahşiye soruşturmasında tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile FETÖ’cü 63 polis amirini usulsüz olarak tahliye edilmesi kararını vermişti. Özçelik, ByLock’u 864 kez kullandığı gerekçesiyle terör örgütü üyeliğinden verilen 10 yıl hapis cezası alırken bu karar Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından da onandı.

Ferhan Özmen’e ağırlaştırılmış müebbet

 • Dündar Örsdemir: Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan’ı 28 Şubat sürecinde uydurulan ve varlığı 18 yıldır tespit edilemeyen “Selam Tevhid” adlı örgüt üyesi oldukları iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran Ankara 11. Ceza Mahkemesi’nin başkanıydı. 18 yıldır cezaevindeler.  FETÖ üyesi Örsdemir, yurt dışına firar etti.
 • Mehmet Özgür: 2005 yılında “Selam Tevhid” soruşturmasını tekrar açtı. Hazırladığı iddianame Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken Mehmet Ali Tekin yeniden yargılanarak 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Savcı Mehmet Özgür’ün 15 Temmuz’dan sonra ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı.
 • Ekrem Ertuğrul: Davayı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin başkanı. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.
 • Hamza Yaman: Davayı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin üyesi. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.
 • Abdurrahman Kavu: Davayı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin üyesi, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.
 • Ahmet Toker: Davayı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin üyesi. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

2000’de başlatılan Selam Tevhid Kudüs soruşturması, 2011’de FETÖ’nün emniyet ve yargı uzantıları tarafından tekrar gündeme getirildi. Söz konusu hayali örgüt üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hedef alındı, söz konusu isimler yasa dışı dinlendi. Soruşturmayı başlatan savcı Adnan Çimen meslekten ihraç edildi ve tutuklandı.

Cihan Özbolat’a müebbet

 • Zekeriya Öz: Cihan Özbolat hakkında idam cezası talep eden savcı. FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan Ergenekon davasının da savcısıydı. 2015 yılında yurt dışına firar etti.
 • Şerafettin İste: 1995’te İBDA-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Cihan Özbolat’ı müebbet hapse çarptıran İstanbul 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin başkanı. Şerafettin İste, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında verilen tutuklama kararını kaldıran hâkim olarak biliniyor.
 • Zafer Başkurt: Cihan Özbolat’ın müebbet hapis cezası kararının altında imzası bulunan hâkim. FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan Balyoz davasının da hâkimiydi.
 • Erkan Canak: Cihan Özbolat’ın müebbet hapis cezası kararının altında imzası bulunan hâkim. FETÖ’nün Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan davanın da hâkimiydi.

Sebahattin Arslan’a 16 sene yargılama

 • Hasan Hüseyin Özese: 1999’da tutuklanıp 7 yıl hapis yattıktan sonra 2006’da tahliye olan ancak cezasını eksik yattığı iddiasıyla yeniden tutuklanan Sebahattin Arslan hakkında hapis cezası veren mahkemenin üye hâkimi. Ayrıca Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandı.
 • İshak Eren: Sebahattin Arslan hakkında hapis cezası veren mahkemenin üye hâkimi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alındı.

İlhan Doğan’a müebbet

 • Metin Özçelik: 2001’de tutuklanan İlhan Doğan’a müebbet hapis cezası kararını veren hâkim. FETÖ’nün “kamikaze hâkimi” olarak biliniyor. “FETÖ üyeliği” suçundan 10 yıl hapse çarptırıldı.
 • Mehmet Ekinci: İlhan Doğan’ın tutuklanmasına kararının altında imzası bulunuyor. FETÖ kumpaslarından “Odatv” ve “şike”davalarına baktı.
 • Birol Bilen: İlhan Doğan’ın tutuklanmasına kararının altında imzası bulunuyor. FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan “İstanbul Askeri casusluk” davasında sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymadığı gerekçesiyle Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

“Hizb-ut Tahrir” kumpası

Hizb-ut Tahrir üyesi olduğu iddiasıyla Soner Uçan, Fahri Türkoğlu, Yılmaz Çelik, Murat Kaloğlu, Muhammed Ali Tuluk, Ramazan Kabaklı, Yakup Tosun, Şenol Akta ve Sedat Karaca 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve hâlen cezaevinde bulunuyorlar. Hizb-ut Tahrir yargılamalarına bakan ve sanıklara ceza veren hâkim, savcı ve Yargıtay üyelerinden 62’sinin FETÖ ile bağlantısı olduğu, 49 kişinin FETÖ kapsamında tutuklandığı tespit edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin