AB liderleri koronavirüse karşı ortak bir ekonomik çözüm geliştiremiyor

14

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı ortak bir politikada uzlaşamadı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB üyesi ülke liderlerinin koronavirüs nedeniyle telekonferans aracılığıyla gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, salgın nedeniyle uygulanan politikaların finansmanı için borçlanma mekanizması kurulması gibi farklı seçeneklerin değerlendirildiğini anlatan Michel, “Koronavirüs krizinin ekonomik etkilerine karşı Avro Grubu’nun çeşitli teklifler üzerinde çalışmasına karar verdik. Avro Grubu 2 hafta sonra yeni teklifler içeren bir rapor hazırlayacak.” dedi.

Michel, maliye bakanlarının ekonomik sonuçlara karşı neler yapılması gerektiğini görüşeceklerine dikkati çekerek, “Ortak borç enstrümanı konusunda uzlaşı sağlamak için çalışmalara devam edeceğiz. Avro Grubu, Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) kullanılmasını içeren farklı teklifleri tartışacak.” diye konuştu.

Michel, ikinci önceliğin tıbbi teçhizat tedariki, üçüncü önceliğin ise araştırma olduğunu belirtti.

Araştırmanın aşı ve tedavi yöntemleri için uluslararası alanda yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken Michel, dördüncü önceliğin ise ekonomik konular olduğunu söyledi.

Hızlı hareket etmenin ve en çok etkilenen sektörlere kaynak aktarımının önem taşıdığını belirten Michel, beşinci önceliğin ise Avrupa vatandaşlarının tahliyesin olduğunu kaydetti.

AB Konseyi Başkanı olarak kendisinin ve AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’in bir yol haritası hazırlamak için görevlendirildikleri bilgisini paylaşan Michel, “Hiçbir ülke tek başına bu savaşı yenemez.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiyeleri çerçevesinde Kovid-19 test kapasitesinin acilen artırılması gerektiği kaydedilen açıklamada, üye ülkelerin AB’ye bu konuda rapor sunacağı ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin