ABD, şimdi de FETÖ’cünün mahkum olmasından kaygılandı

99

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, NASA çalışanı Serkan Gölge’nin “FETÖ üyeliği” ve “ajanlık faaliyetleri” kapsamında tutuklu bulunmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

ABD’den FETÖ tutuklusu Serkan Gölge hakkında iki ülke arasındaki tansiyonu yükseltmesi beklenen bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD’nin Amerikan vatandaşı Serkan Gölge’nin 8 Şubat tarihinde mahkum edilmesinden derin kaygı duyduğunu söyleyerek “Bu davayı ve OHAL altında yargı süreci devam eden diğer Amerikan vatandaşlarına ilişkin, yargı bağımsızlığı, kişinin adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere Türk anayasasıyla teminat altına alınmış haklarla ilgili ciddi kaygılara yol açan diğer davaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye’ye seyahat eden ya da Türkiye’de yaşayan Amerikan vatandaşlarının güvenliği, bizim için bir endişe kaynağı olmayı sürdürmektedir.” ifadesini kullandı.

Ağustos 2016’da Amerika’dan Hatay’a yakınların yanına gelen Serkan Gölge, “FETÖ’nün kripto elemanı olduğu, örgüt okullarında okuduğu, ABD’de örgütle irtibatını sürdürdüğü ve ajanlık yaptığı” şeklinde gelen ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin