Akıncı Üssü davasında FETÖ’cü sanıklar müştekileri tehdit etti

32

Akıncı Üssü davasında FETÖ’cülerin avukatları ve sanıkların saldırgan tutumları duruşmanın gergin geçmesine neden oldu. Sanık avukatı darbeye müdahale etmeye çalışan vatandaşa “yasak olan askeri bölgeye niye girdiniz?” sorusunu sorarken FETÖ’cü albay müştekileri tehdit etti.

İlhan, sanık avukatı Ayten İzmirli’nin, “Yasak olmasına rağmen neden askeri bir bölgeye girmeye çalıştınız?” sorusuna, “Çünkü oradan kalkan uçaklar Ankara’yı vuruyordu.” cevabını verdi.

Avukat İzmirli’nin aynı soru konusundaki ısrarı karşısında İlhan, “Şöyle bir hakkımın olduğunu düşünüyorum, FETÖ’nün sivil imamı Kemal Batmaz oradaysa (Akıncı Üssü) benim de orada olmam çok doğal.” karşılığını verdi.

İlhan’ın bu cevabı, izleyici sıralarında oturanlar tarafından alkışlandı. Sanık avukatı İzmirli, müştekiye başka soru yöneltmedi.

“Şuradan bir çıkalım, size göstereceğim” Müşteki Abdüssamed Ali Bal ise darbe girişiminin ilk saatlerinde babasıyla Akıncı Üssü lojman nizamiyesine gittiklerini, buradaki askerleri komuta eden kişinin sanık eski Albay Ali Eraslan olduğunu söyledi.

Kalabalığın artması üzerine nizamiyedeki askerlerin önce uyarı ateşi açtığını ardından halkın üzerine ateş ettiklerini anlatan Bal, “Ateş edilmeden birkaç dakika önce Ali Eraslan, bizlere ‘Gidin namazınızı kılın’ demişti. Bu ifadeden sonra bizlere doğrudan ateş edilme emrini vermesi karşısında şok yaşadım. Bu, unutamayacağım anlardan biridir. Biraz önce namazı kılmamızı öneren kişi, bizi öldürmeleri için emir veriyordu.” diye konuştu.

Çapraz sorgu sırasında, Bal ile sanık eski Albay Fatih Yarımbaş arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Müşteki Bal, mahkeme heyetine dönerek, “Sanık, beyanlarımdan neden gocunuyor?” diye sordu.

Araya giren Yarımbaş da “Sana bir gocunursam gününü görürsün.” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Selfet Giray, duruşma düzenini bozduğu gerekçesiyle Yarımbaş’ın mahkeme salonundan çıkarılması talimatını verdi. Sanık Yarımbaş, salondan çıkarıldığı esnada müştekilerin bulunduğu sıraya dönerek, “Şuradan bir çıkalım, size göstereceğim.” tehdidinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin