Anayasa Mahkemesi’nden Can Dündar’a bir kıyak daha

36

Anayasa Mahkemesi, FETÖ tetikçisi Can Dündar’ın MİT tırları ihanetiyle ilgili manşet atması için villasını fahiş fiyata satın alan avukat hakkında hak ihlali kararı vererek tartışmalı kararlarına bir yenisini daha ekledi.

Anayasa Mahkemesi, 7 Haziran seçimlerine bir hafta kala FETÖ’nün 19 Ocak 2014’te gerçekleştirdiği MİT tırları ihanetiyle ilgili düzmece bilgileri yayınlayan Can Dündar’a destek kararlarına bir yenisini ekledi. Cumhuriyet gazetesinde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetini atan  ve Türkiye’ye DEAŞ’a destek iftirası atan Can Dündar cezaevinden AYM kararıyla çıkmıştı.

25 bin lira tazminat alacak

Anayasa Mahkemesi, ihanet manşetinin ardından 25 Haziran 2015’te Can Dündar’ın bir türlü satamadığı Çankaya’daki villasını 5 milyon liraya alan avukat Bekir Mustafa Yılmaz hakkında “Hak ihlali” kararı verirken, devleti de 25 bin lira tazminat ödemeye hükmetti.

Bu da mı tesadüf?

AYM’nin skandal kararıyla akladığı Bekir Mustafa Yılmaz, MİT tırlarını durduran  Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun avukatı. Bekir Mustafa Yılmaz’ın birlikte iş yaptığı Sönmez Ahi’nin bacanağı olan Atilla Tarık Çilekçi, FETÖ içerisinde “Ömer” kod adıyla biliniyor, ayrıca Ahi’nin FETÖ’nün Ankara’daki kilit isimlerinden biri olduğu biliniyor.

Basiretsizlik demişti

Öte yandan Bekir Mustafa Yılmaz da mahkeme de verdiği ifade de “O villayı aldığıma lanet etmediğim tek bir gün bile yok” derken, satın alma işlemini “Basiretsizlik” olarak açıklamıştı.

AYM, skandal kararıyla Can Dündar’ın MİT tırları ihanetinde FETÖ tarafından nasıl yönlendirildiği konusundaki önemli kanıtlardan birini karartmış oldu.

Mustafa Yılmaz’ın Can Dündar’a 1.5 milyon lira banka üzerinden, 3.5 milyon lira ise kuryeler aracılığıyla ödeme yaptığı, bununla beraber hesaplarında şüpheli hareketler olduğu MASAK raporuna yansımıştı.

Can Dündar tehdit etti

Mahkemenin kararının ardından da Cumhuriyeti FETÖ’nün karargahı haline getiren Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay sevinç çığlıkları attı.

Kirli ilişki ağını deşifre eden Sabah ve Akşam gazetelerini hedef gösteren Can Dündar, “Yıllardır biz, sefil yalanlarınızı yüzünüze vurmaktan usandık; siz @Sabah , @Aksam yalan söylemekten usanmadınız. Hesaplarımızı didik didik ettiniz; toz konduramadınız.  Rezil oldunuz; utanmadınız. Hadi söyleyin şimdi: Kimmiş kalemini satan?” paylaşımıyla rezalete imza attı.

Can Dündar’ı temize çıkardı

Akın Atalay ise AYM kararına dayanarak, Can Dündar’ı sütten çıkmış ak kaşık ilan etti. FETÖ tetikçisi Can Dündar’a itibar suikastı yapıldığını iddia eden Atalay, “Yani, @candundaradasi nı kamuoyunda karalamak, FETÖ’den para alma karşılığında haber yaptığı şeklinde bir kara propagandaya zemin hazırlamak, itibar suikasti yapmak için uygulamaya konulan plan çökmüştür.

O sıralarda bu alçakça iddiayı haber diye sunan, bu bilgiyi gerçekmiş gibi kullanıp, üstüne absürd suçlamalar inşa eden gazeteci kılıklı tetikçiler şimdi bir şey olmamış gibi davranmaya devam edeceklerdir” diyerek kin kustu.

AYM firara yardımcı oldu

Türkiye’yi uluslararası mahkemelerde “Terör destekçisi devlet” olarak yargılamak için kurulan MİT tırları kumpasının medya tetikçisi olan Can Dündar, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının akabinde 26 Şubat 2016 tarihinde tahliye olmuş, ardından Almanya’ya firar etmişti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin