Darbe başarılı olsa KKK Kurmay Başkanı olacak FETÖ’cüye ağırlaştırılmış müebbet

68

FETÖ tarafından “Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı” olarak atanan dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı Murat Yetgin, ağırlaştırılmış müebbete hapse çarptırıldı.

Kars’ta 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla 26 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde gece saatlerine kadar süren duruşmaya, tutuklu sanıklardan Murat Yetgin’in yanı sıra dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutan Yardımcısı Albay Murat Macun, dönemin 1. Komando Tabur Komutanı Yarbay Gürhan Yener, dönemin Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Binbaşı Mehmet Avcı, dönemin Havan Bölük Komutanı Yüzbaşı Erkan Öztürk, eski albaylar Ekrem Bahşi, Sait Müjdat Yılmaz ile eski yarbaylar Ferhat Akgün ve Süleyman Türker katıldı.

Eski Tuğgeneral Murat Yetgin savunmasında, darbe girişimi gecesi terör saldırısına karşı önlem aldıklarını iddia ederek “Sıkıyönetim ya da darbe teşebbüsü gibi bir emir olmadı, tamamen terörle mücadeleye ilişkin faaliyetler yapıldı. Gelen emirleri sadece ben gördüm, incelemeye fırsatım olmadı, emirleri herkese dağıttım. Yaptığımız toplantı darbeye ilişkin bir toplantı değildi. Cuntacılarla bir bağlantım ve bilgim yoktur.” dedi.

Diğer sanıklar da savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyip beraat talebinde bulundu.

Esas hakkındaki son görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı ise iddianamedeki suçlamalar doğrultusunda karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının bulunmadığını ve asker olmaları nedeniyle gelen emirleri uyguladıklarını öne sürerek beraatlarına karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan eski Tuğgeneral Murat Yetgin ile eski Yarbay Gürhan Yener’e “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Aynı suçtan yargılanan ve bazı nedenlerle cezasında indirime gidilen eski Albay Ekrem Bahşi, eski yarbaylar Ferhat Akgün, Süleyman Türker’i müebbet hapse mahkum eden heyet, diğer sanıklardan eski albaylar Sait Müjdat Yılmaz, Murat Macun ile eski Binbaşı Mehmet Avcı’ya her biri için 3 yıl 9 ay, eski Yüzbaşı Erkan Öztürk’e ise 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

Heyet; Yılmaz, Macun, Avcı ve Öztürk’ün tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye edilmesi kararını da aldı.

Davanın tutuksuz yargılanan diğer 17 sanığı ise üzerlerine atılı suçları işlemediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin