FETÖ, Suriye zirvesi öncesi Rus Büyükelçi’nin öldürülmesini özellikle istemiş

21

Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık 2016’da öldürülmesine ilişkin iddianamede, FETÖ mensuplarının, cinayetin işlendiği serginin açılış tarihinin, Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran’ın katılacağı Suriye konulu toplantıdan bir gün önce olan 19 Aralık 2016’ya alınması için çaba gösterdiği belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı tarafından hazırlanan iddianamede, Rus Büyükelçi Karlov’un, Ankaralı Gezginler Grubu’nun organize ettiği, “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” isimli resim sergisinde FETÖ’cü terörist Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin detaylar anlatıldı.

Şüpheliler arasında yer alan Ankaralı Gezginler Grubu’nun kurucusu Mustafa Timur Özkan’ın elektronik posta hesaplarının incelemeye alındığı anlatılan iddianamede, FETÖ mensubu Özkan’ın Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki suikastın gerçekleştiği resim sergisinin açılışının 19 Aralık 2016’da yapılması için özel çaba gösterdiği ve büyükelçilik çalışanlarına da serginin 19 Aralık’ta yapılması konusunda telkinlerde bulunduğu ifade edildi.

Örgütün, 2016 Şubat ayında cinayeti planladığı kaydedilen iddianamede, FETÖ’nün saldırıyla ilgili istihbarat topladığı ve Karlov’un korumasız olacağının bilindiği sergi için çalışmalarına başladığı belirtildi.

Üçlü zirveden bir gün önce suikast

Karlov iddianamesinde, Suriye’nin mevcut siyasal durumu ve 24 Kasım 2015’te Rusya’ya ait bir bombardıman uçağının sınır ihlali yapmasından ötürü Türk jetleri tarafından düşürülmesi nedeniyle Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerildiği ifade edildi.

İddianamede, “suikastın planlayıcısı FETÖ’nün bu nedenle Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi için bilinçli olarak 19 Aralık 2016 tarihini belirlediği ve saldırının gerçekleştiği serginin açılışı için büyükelçilik çalışanlarını dahi yönlendirdiği” tespitine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin