FETÖ tetikçisi Altıntaş’a izin veren Şube Müdürü’ne 10 yıl

131

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ı 15 Temmuz darbe girişiminin sabahında iki gün izinle Ankara’ya gönderen dönemin Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer, “FETÖ üyeliği” suçundan 10 yıl hapse çarptırıldı.

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kahraman Sezer, tutuklu bulunduğu İskenderun T tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile katıldı.

10 yıl hapis cezası

Duruşmada bir önceki celse verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarlayan savcı, sanığın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım etmek” suçunu işlediğini belirterek 22.5 yıldan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Avukat savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Kahraman Sezer’i “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın tutukluluk hâlinin de devamına karar verdi.

Karlov suikastını işleyen polise izin

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü olarak görev yapan Kahraman Sezer, daha önce Ankara’dan geçici görevle emrine atanan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’a 16 Temmuz sabahı 2 günlük yıllık izin verdi.

16 Temmuz günü Ankara’ya giden Altıntaş, daha sonra yeniden geçici görev yeri olan Diyarbakır’a döndü. Geçiçi görevi bittikten sonra Ankara’ya dönen ve 19 Aralık 2016 tarihinde Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’u katıldığı bir sergide silahla öldüren Altıntaş, çatışmada öldürüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin