FETÖ tetikçisi Michael Rubin itiraf etti: “Darbe olacağı bana söylenmişti”

261

Twitter’da Türkiye ve Cumhurbaşkanımıza hakaret eden FETÖ tetikçisi Neo-Con uzman Michael Rubin yeni yazısında bazı kaynakların Türkiye’de darbe olacağının aylar önce kendisine söylendiğini açıkladı. Rubin’in Washington’daki kaçak FETÖ’cü polis şefi Ahmet Yayla ile birlikteliği dikkat çekiyor.

15 Temmuz kalkışmasından yaklaşık 4 ay önce yazdığı bir yazıyla Türkiye’de darbe olabileceğini söyleyen FETÖ tetikçisi Amerikalı uzman Michael Rubin, ilk kez bunun bir analiz değil bazı kaynaklar tarafından kendisine aktarılmış bir istihbarat olduğunu açıkladı.

Bu kez açıkladı

Bu ay 3 Ekim’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili AEI’nin websitesinde bir başka yazı daha kaleme alan Rubin bu kez ağız değiştirdi. Rubin, ‘bazı kaynakların’ gerçekleşmeden aylar önce kendisine Türkiye’de bir darbe olabileceğiyle ilgili ipucu verdiklerini söyledi. Rubin, konuyla ilgili SABAH’ın ısrarlı sorularını yanıtsız bıraktı.

FETÖ elebaşından özür diledi

Daha önce FETÖ elebaşı Gülen karşıtı görüşleriyle ön plana çıkan Rubin’in FETÖ’cülerin radarına girmesi 2015’in Mayıs ayında kaleme aldığı bir yazıyla oldu. The Commentary dergisine yazdığı yazıda Rubin FETÖ’cüleri yanlış değerlendirdiğini belirterek onlarla bir araya gelip dinlemeye hazır olduğunu söylemişti. Rubin yazıda, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönüşünü Humeyni’nin İran’a dönüşüne benzettiği için de FETÖ elebaşından özür diledi.

Darbe sonrası KHK ile kapatılan eski Zaman Gazetesinin Başyazarı ve FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu Ali Ünal da, Türkiye’de verdiği ifadede Michael Rubin’i darbe girişiminden bir yıl önce yani Haziran 2015’te Pennslyvania’da gördüğünü söylemişti. Rubin sosyal medya hesabından bu iddiayı reddetti.

Twitter’daki en azılı FETÖ’cü 

Micheal Rubin Twitter hesabında sık sık Cumhurbaşkanımız ve Türkiye aleyhine yazmasıyla tepki çeken bir isim. Twit atış tarzı FETÖ’nün operasyon hesabı Fuat Avni’ye benzetilen Micheal Rubin için “Twitter’daki en azılı FETÖ’cü” benzetmesi yapılıyor.

Kaynak FETÖ’cü Ahmet Yayla mı? 

Rubin’in Türkiye ile ilgili yazdığı yazılarda sık sık bilgisine başvurduğu bir isim var: FETÖ’cü eski polis müdürü Ahmet Sait Yayla. Ankara’nın FETÖ elebaşının geçici tutuklanmasıyla ilgili ABD’ye gönderdiği dosyada Ahmet Yayla’nın ismi kıdemli FETÖ’cülerin içerisinde yer alıyor. Yayla, Kasım 2015’te çalıştığı Harran Üniversitesi’nden izin alarak bir konferans için ABD’ye gelmiş, ve bir daha da geri dönmemişti. Washington’daki FETÖ aktivitelerinde organizatör olarak boy gösteren Yayla, Rubin’le de yakın temas içinde.

Yazılarında sık sık Yayla’ya referans veren Rubin, Aralık 2016’da isim vermeden terör ve istihbarat konularında uzman olan eski bir Türk emniyet müdürünü AEI’de ağırladıklarını açıklamıştı. Washington’da Türkiye ile ilgilenen uzman ve Amerikalı yetkililerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Yayla olduğu tahmin edilen kişi Türkiye’yi, DAEŞ’e silah vermekle, İran’la işbirliği yapmakla suçlamış ve darbenin kuşkulu bir girişim olduğunu öne sürmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin