FETÖ’cü eski Binbaşı Ali Ercan yalanı seçti: “15 Temmuz’da uçmadım”

110

FETÖ’nün Özel Harekât Başkanlığında 42 polisi şehit ettiği bombalı saldırıya katılan asker görünümlü terörist, 15 Temmuz gecesi uçuş yapmadığını iddia etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152’si asker, 3’ü sivil 155 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sanıkların savunmalarıyla devam edilen duruşmada konuşan sanık eski Binbaşı Ali Ercan, soruşturma aşamasında verdiği ifadeleri reddettiğini belirterek savunmasına başladı.

Ercan, sanık eski Yarbay Özcan Karacan’ın çağırması üzerine 15 Temmuz akşamı Kara Havacılık Komutanlığına gittiğini, Karacan ile görüşememesi üzerine bir faaliyette bulunmadığını savundu.

Soruşturma aşamasındaki FETÖ’ye ilişkin itiraflarını reddettiğini bildiren sanık Ercan, olay gecesi uçuş yapmadığını iddia etti.

İddianamedeki beyanları

Ercan’ın iddianamede de yer alan itiraf niteliğindeki beyanlarında, FETÖ yapılanması ile 1993’te Balıkesir’de tanıştığını, askerî okullar döneminde de örgüt üyeleriyle görüşmelere devam ettiğini bildirmişti.

Önceki beyanlarında tanıdığı FETÖ mensuplarının isimlerini de veren sanık Ercan, 2013’te yaptığı evliliği de örgütün sağladığını aktarmıştı.

Sanık Ercan, darbe girişimi akşamına ilişkin beyanlarında ise Yüzbaşı Cebrail Sert ile 10606 kuyruk numaralı Süper Kobra helikopteri ile uçuş yaptığını ve talimatları sanık eski Yarbay Özcan Karacan’dan aldığını ifade ederek şöyle demişti:

“Biz kalktığımızda ben kullanıcı, Cebrail ise silahçı koltuğundaydı. Biz kalkarken kuleden bazen Yarbay Özcan Karacan bazen de kendisini tanımadığım kulecinin talimatları gelmeye başladı. Kalkarken bize Gölbaşı’nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığına gitmemiz ve hiçbir aracın oraya yaklaştırılmaması talimatı verildi. Bunun üzerine Gölbaşı’na gidip Özel Kuvvetler’in üzerinde beklemeye başladık. Bir süre sonra dört tane sivil aracın nizamiyeye doğru yaklaştığını gördüm. Durumu kuleye bildirdiğimde araçların yaklaştırılmaması talimatı verildi. Araçların yaklaşmaması için Cebrail Sert atış yaptı ancak kaç kez atış yaptığını hatırlamıyorum.”

Bundan sonra ikmal yaptıklarını, ikinci sefer havalandıklarını anlatan Ercan, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“İkmal yapıldıktan sonra tekrar havalanmamız, Genelkurmay Başkanlığı üzerine gitmemiz talimatı geldi. Havalandık ve Genelkurmay’ın üzerine giderek beklemeye başladık. Yine kuleden Özcan Karacan, Genelkurmay önünde toplanan sivil kalabalığın operasyona engel olduğunu ve onların oradan uzaklaştırılması gerektiğini söyledi. Çok kalabalık olduğunu, nasıl uzaklaştıracağımızı sorduğumuzda Karacan, ‘Gerekirse vurarak uzaklaştırın‘ diye talimat verdi. Bunun üzerine Cebrail Sert’in kalabalığın uzağına yol ortasına emniyetli bir bölgeye atış yaptığını gördüm.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin