FETÖ’nün Adli Tıp Kurumu yapılanması davasında karar

44

FETÖ’nün Adli Tıp Kurumu yapılanmasına yönelik aralarında “ByLock” kullanıcılarının da bulunduğu 50 sanıklı davanın karar duruşması, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada son savunmalarını yapan tutuklu sanıklar, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Tutuksuz sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraat kararı verilmesini istedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Bedriye Akkaya, Bünyamin Başpınar, Ekrem Ademoğlu, Enis Demir, Esat Şahin, Feruh Baklacıoğlu, Hasan Bayram, Mehmet Fatih Yıldız, Muhammed Feyzi Şahin, Muhammed Nabi Kantarcı, Muhammet Gök, Murat İmalı, Mustafa Cihad Gül, Nurettin Ömür, Nuri Çalışkan, Oğuz Kasım Kara, Orhan Aydoğanoğlu, Ramazan Emre, Seyfullah Sarı, Şenol Korkut, Turan Güneş Sağpazar, Vahit Ünal ve Zafer Çetinkaya’nın ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, sanıklar Ahmet Akça, Ahmet Sadi Çağdır, Hüsrev Demirel, İbrahim Öztürk, İlhami Kömür ve Oğuzhan Yakupoğlu’nu da ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek örgüt içerisindeki konumlarını dikkate alarak sanıkları ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm etti.

Kosova’da yakalanan FETÖ’cü referans olmuştu

Millî İstihbarat Teşkilatının (MİT) Kosova’dan paketlediği Osman Karakaya’nın Adli Tıp Kurumu’na alınması için referans olan Habib Bostan da ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Ertuğrul Kuzan’ı ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün, sanık Mehmet Serkan Çam’ı aynı suçtan 8 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran heyet, sanıklar Aysun Yakar, İhsan Yalçın, Mehmet Burak Dalbudak ve Soner Hacımustafaoğlu’nu ”silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Haklarında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan dava açılan 10 sanığın ise beraatine hükmeden heyet, firari sanıklar Cengiz Eren, Mustafa Aydın Temel, Yakup Örs ve Fatih Gönen’in henüz yakalanmadığı, bu nedenle de savunmalarının alınamamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Sanıklar Mehmet Serkan Çam ve Ertuğrul Kuzan’ın tutukluluk hâllerinin devamını kararlaştıran heyet, diğer 4 tutuklu sanığın ise adli kontrol hükümleri şartıyla tahliyesine hükmetti. Serbest kalan sanıkların adli kontrol hükümleri kapsamında, yurt dışına çıkışlarına yasak konulmasına ve haftada 3 gün karakola giderek imza atmalarına karar verildi.

Heyet, cezaya çarptırılan tutuksuz sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da devamına hükmetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin