FETÖ’nün ‘kaset komplosu’ davası başladı

47

Türkiye, Zeytin Dalı Harekâtı ile terör örgütü PKK ile mücadele ederken, yurt içinde de FETÖ terör örgütü ile mücadelesini sürdürüyor. FETÖ’nün CHP ve MHP’yi kendi amaçları için kullanmak için giriştiği ‘kaset komplosu’nda hesap vakti geldi. FETÖ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı bir kaset ile devirerek yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelmesini sağlamıştı. CHP o tarihten bu yana ulusalcı çizgiden uzaklaşarak FETÖ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerinin sözcülüğünü yapan bir parti haline gelmişti.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin olduğu iddia edilen görüntülerin internet ortamında yayımlanmasıyla ilgili açılan “kaset” komplosu davasında çoğu eski polis 171 sanık hâkim karşısına çıktı.

FETÖ’nün siyasetin seyrini değiştiren kaset komplosu

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, ilk duruşması Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde görülecek davanın sanıkları arasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yanı sıra örgütün “Emniyet imamı” olan “Kozanlı Ömer” lakaplı Osman Hilmi Özdil, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak, kapatılan Nokta dergisinin eski genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ve suç tarihlerinde Vakit gazetesi Ankara Temsilcisi olan ve “Habervaktim” internet sitesinde yazan gazeteci Yener Dönmez de yer alıyor.

Ayrıca sanıklardan Sedat Zavar, İlker Usta, Enes Çığci ve Ali Özdoğan, kamuoyunda “Böcek davası” olarak bilinen, o dönemde başbakanlık yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Keçiören’deki konutu ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda 2 telsiz verici cihazı ele geçirilmesi üzerine açılan davanın da sanıkları arasında bulunuyor.

118 sanık ByLock kullanıcısı

İddianamede, söz konusu eylemlere katıldığı belirlenen 171 sanıktan 151’inin FETÖ mensubu olduğu, 164’ünün emniyet istihbarat birimlerinde görev yaptığı belirtiliyor.

Sanıklardan 118’inin şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespitine yer verilen davanın iddianamesinde, örgüt mensubu olduğu belirlenen 134 eski polisin FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında ihraç edildiği ya da rütbelerinin geri alındığı kaydediliyor.

İddianamede sanıkların, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “siyasi hakların kullanılmasını engelleme”, “özel hayatın gizliliğini ihlal etme”, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal etme”, “kamu görevlisinin sahteciliği”, “nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin