FETÖ’nün KKTC’deki emniyet yapılanması deşifre edilmeye başlandı

66

FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’un çözülmesinin ardından örgütün KKTC bağlantıları da gün yüzüne çıkmaya başladı.

KKTC’deki emniyet teşkilatına yönelik FETÖ soruşturması kapsamında KKTC Başsavcılığı, Başsavcı Yardımcısı Ergül Kızılokgil başkanlığında özel bir ekip görevlendirdi.

Özel ekibin başında bulunan Başsavcı Yardımcısı Kızılokgil, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’a resmi bir yazı yazarak 53 polis memurunun FETÖ ile doğrudan bağlantısının saptandığını ve 3’ü üst düzey rütbeli polislerin görevden alınmalarını istedi.

Tamamlanan soruşturma dosyası, dava açılması için Başsavcılığa gönderildi.

ByLock dışında da deliller var

Soruşturma dosyası içindeki delillerin sadece ByLock’la sınırlı olmadığı belirtiliyor. Suçlanan polislerin ByLock kullanıcısı olmalarının yanı sıra örgüte himmet adında bağış yaptığı ve Türkiye’den gelen FETÖ’cülerle toplantılara katıldıkları belirtiliyor.

Bazı polis memurlarının kişisel hesaplarında ise kaynağı şüpheli yüklü miktarda nakit bulunduğu ileri sürülüyor.

Türkiye’deki gibi ‘terör yasası’ yok

FETÖ, Türkiye’deki darbe girişiminin ardından KKTC’de ‘terör örgütü’ ilan edilmişti, ancak KKTC hukukunda Türkiye’deki gibi bir terör yasası bulunmuyor. İngiliz hukuk sisteminin geçerli olduğu KKTC’de, suçlanan polislerin önce görevden alınmaları ardından aleyhlerine, “Yasadışı cemiyete üye olmak”, “yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın bulundurmak”, “yasadışı cemiyeti savunmak ve teşvik etmek” suçlamalarının getirilmesi bekleniyor. Yargı sürecinin başlaması halinde polislerin tutuklu ya da tutuksuz yargılanmalarına mahkeme karar verecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin