FETÖ’nün sivil imamı Kemal Batmaz ABD’nin belgesini de inkâr etti

71

FETÖ’nün 15 Temmuz’da komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Selfet Giray, dava dosyasına giren bilgi ve belgeleri okudu.

Giray, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Akıncı Üssü davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine delil olarak iletilen ABD İç Güvenlik Bakanlığınca gönderilen belgelerin Türkçe çevirisini de okudu.

“İkincil görüşme tutanağı” tercümesine göre sanık Kemal Batmaz’ın 1 Ocak 2016’da ABD’nin New Jersey eyaletinin Newark Havaalanı’ndaki memurla görüşme yaptığını aktaran Giray, ABD’ye çok sık gidip geldiği görülen, üzerinde 7 bin ABD doları bulunan ve sorguya alınan Batmaz’a bu parayı nerede kullanacağının sorulduğunu kaydetti.

FETÖ elebaşının yanında kalacağını beyan etti

Başkan Giray, üzerindeki parayı ABD’deki harcamalarında kullanacağını belirten Batmaz’ın, kendisini İsmail Çelik isimli arkadaşının karşılayacağını, bir gece Riviera adlı otelde, ardından da Yavuz Ulusoy adlı arkadaşıyla “İmam Muhammed Fetullah Gülen” ile kalacağını söylediğini belirtti.

Belgede ayrıca Batmaz’ın, ABD’de başka bir tanıdığının olmadığını beyan ettiği, daha fazla kanıt olmadığından salıverildiğinin yazıldığını bildiren Giray, sanık Kemal Batmaz’a, “Bu belgeye göre Pensilvanya’da imam Muhammed Fetullah Gülen ile kalacağını söylemişsin. Ne diyeceksin?” diye sordu.

ABD’nin yolladığı belgeyi kabul etmedi

Batmaz, “Ben Pensilvanya’ya gidecek olsam, o havaalanına gitmem. Maddi hata olduğu düşüncesindeyim.” dedi.

“Yani böyle bir görüşme yapılmadı mı?” sorusu üzerine Batmaz, “Amerika’ya girişte böyle bir görüşme yapıldı. Pensilvanya’ya gidecek olsam New York’a giderim. Neden 6 saat uzaklıktaki Washington’a gideyim? İddia makamı, benim 1 Ocak 2016’da İngiltere’de olduğumu iddia etmişti. Ben ısrarla ABD’de olduğumu söyledim. Pensilvanya’ya gidecek olsam, ABD ziyaretimi gizleyecek olsam, İngiltere’de olduğumu kabul ederdim.” diye konuştu.

Tercümenin hatalı olduğunu öne sürdü

Kemal Batmaz, “ABD’li şahıslar neden böyle yazmış o zaman?” sorusuna karşılık da şu iddialarda bulundu: “Orada tercümeden kaynaklanan maddi hata mıdır bilemiyorum. Şöyle bir diyalog oldu aramızda, ‘Hava koşullarından dolayı buraya inmişsiniz ama Newark’a inen her Türk’e aşağı yukarı (İmam Fetullah Gülen’e gidecek misin?) diye soruyoruz, siz gidecek misiniz?’ dediler.

Ben de gitme gibi bir düşüncem yok, işlerim yoğun, görüşmem gereken kişiler var. Böyle bir imkan olsaydı, herkesin iyi veya kötü bahsettiği kişiyi görmek, o mekanı görmek için gitmek isterdim ama öyle bir planım, programım yok dedim. Bu sözlerimi oraya öyle mi geçirdiler, maddi hata mı oldu bilmiyorum.”

Başkan Giray’ın, “Ama Yavuz Ulusoy’un seni Pensilvanya’ya götüreceğini söylemişsin, öyle yazıyor.” demesi üzerine de Batmaz, “Hayır, öyle bir şey yok. Oradaki İngilizce çeviriden kaynaklanan bir maddi hata mıdır, yoksa buradaki çeviriden mi kaynaklı bilemiyorum ama hiç bir şekilde Pensilvanya’ya gitmedim, gideceğimi beyan etmedim.” savunmasını yaptı.
Keml

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin