FETÖ”ye Almanya’da darbe beklemediği yerden geldi: “Bunlar darbeci desteğimi çekiyorum”

37

FETÖ’nün Almanya’da yapmayı planladığı “House of One – Bir Ev” isimli projesinin arsa sahibi projeden çekildi. Yerel basında yer alan haberlere göre, arsa sahibi Berlinli girişimci Catherine von Fürstenberg-Dussmann çekilme sebebini “projeye FETÖ’den başka Müslüman temsilcinin katılmaması ve bu örgütün Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulmasını” gerekçe gösterdi.

Catherine von Fürstenberg-Dussmann

Dussmann yaptığı açıklamada, “Dinlerarası diyalog ve anlayışı teşvik etmek yerine yeni çatışma yaratan bir projeyi destekleyemem.” dedi. Berliner Zeitung’da konuyla ilgili yayımlanan haberde, Dussmann’ın Berlin’in bir diyalog alanına ihtiyacı olduğu için başta bu projeye ikna olduğu belirtilirken, projeye Müslüman cemaat ve dini grupların destek vermediği, sadece “Marjinal Gülen grubunun” katılmasının projeyle ilgili şüphe yarattığı ifade edildi.

Haberde FETÖ’nün diğer Müslümanlar ve cami dernekleri tarafından dışlandığı vurgulanırken, bu grubun 2016’da Türkiye’deki darbe girişimine katıldığından şüphelenildiği belirtildi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Müller’in mütevelli heyeti başkanı olduğu projenin inşaat hazırlıkları Ocak ayında başladı. 43,5 milyon euro tutarındaki inşaat için şimdiye kadar 8,5 milyon euro bağış toplandı.

Hayata geçirilmesi durumunda projeye Federal Hükümetin de maddi destek vermesi planlanıyordu. Catherine von Fürstenberg-Dussmann’ın projeden çekildiğini açıklamasından iki gün önce de Berlin Senatosu, binanın inşa edileceği Petri Meydanı’nın 99 yıllığına House of Vakfı’na kiralanmasına karar verdi.

Eyalet senatosu, sembolik olarak 1 euro kira bedeli talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin