Firari FETÖ’cü Zekeriya Öz’ün ByLock kullanıcısı avukatına hapis

46

Zekeriya Öz’ün avukatına “FETÖ üyeliğinden” hapis cezası verildi.

FETÖ firarisi eski Savcı Zekeriya Öz’ün avukatı ve ByLock kullanıcısı Mustafa Gedik “FETÖ üyeliği” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, suçun işleniş biçimi, örgüt içerisindeki konumu, örgüte olan bağlılığı, olayın özelliği ve suç konusunun önem ve değeri ile alt sınırdan uzaklaşılarak sanık Gedik’in “FETÖ üyeliği” suçundan önce 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Heyet, dava konusu eylemin terör suçu olması sebebiyle bu cezada yarı oranda arttırım yaparak 10 yıl 6 ayda karar kıldı. Sanığın fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışlarını lehe takdiri hafifletici neden kabul eden heyet, cezayı 8 yıl 9 ay hapse düşürdü.

Heyet, sanığın toplam ceza süresi dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Mustafa Gedik’in ByLock kullanıcısı olduğu ve ByLock’taki grup arkadaşlarının bir çoğunun FETÖ firarisi avukatlardan oluştuğu, örgüte iltisakı nedeniyle KHK ile kapatılan dernek ve kurumlara kaydının bulunduğu, örgütten yargılanan bir çok sanıkla irtibatının bulunduğu kaydedilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin