Güvenpark katliamını planlayan PKK’lının FETÖ’cü ablası hâkim karşısında

106

Kızılay Güvenpark’ta 13 Mart 2016’da 36 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı planlayan PKK’lı Vahit Ayçil’in ablası Vahide Kütküt, “FETÖ üyeliği” suçundan hâkim karşısına çıktı.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Vahide Kütküt ile avukatı katıldı.

Gazi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı

Üzerine atılı suçlamayı reddeden Kütküt, araştırma görevlisi olarak çalıştığı Gazi Üniversitesindeki görevinden komisyon kararıyla ihraç edildiğini söyledi. “Terör örgütü üyesi olarak suçlandığım için utanç duyuyorum” diyen Kütküt, hiçbir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını savundu.

ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi

Kütküt, mahkeme başkanının sorusu üzerine ByLock tespit edilen telefonun kendisine ait olduğunu ancak söz konusu programı yüklemediğini öne sürdü.

Yurt dışına firar ederken yakalandı

Sahte pasaportla eşi ve çocuklarıyla yurt dışına kaçmak isterken yakalandıkları hatırlatılan Vahide Kütküt, gözaltına alındıkları sırada çocuklarını hastaneye götürdüklerini öne sürdü.

Yakalama tutanağını kabul etmeyen Kütküt, “Çocukları hastaneye götürmek için bindiğimiz taksinin şoförü, hastaneyi arıyormuş gibi yaparak bizi jandarmaya teslim etti. Bizi kandırdı. O sırada hakkımda bir gözaltı kararı dahi yoktu.” dedi.

İzdivaç imamı olduğu belirlendi

Kütküt, örgütün izdivaç imamlarından biri olduğu ve sınav sorularını örgüt aracılığıyla önceden aldığı yönündeki iddiaları da kabul etmedi.

Tutukluluk halinin devamına hükmedildi

Kütküt’ün avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu öne sürüp tahliye ve beraat istedi.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek davayı erteledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin