Hava Kuvvetleri’nde özel yetki verilen böcek arama ekibi FETÖ’cü çıktı

66

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yürütülen FETÖ soruşturmasında görevden uzaklaştırılan subay ve astsubayların kritik birimlerde görev yaptıkları ortaya çıktı.

Soruşturmalar ve itirafçıların verdiği bilgilere göre 2009 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Albay Emin Mert tarafından dinlemelere karşı komutanların odalarında ve harekât merkezlerinde böcek araması yapılması için Amerika Birleşik Devletleri’nden özel cihaz alımı yapıldı.

Eski Albay Emin Mert, özel seçtiği İngilizce seviyesi yetersiz FETÖ’cü subay ve astsubayları ABD’ye eğitime göndererek “böcek arama timi” kurdu.

Özel yetki verildi

Daha önce Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı böcek araması yapan birimin yerine Hava Kuvvetleri bünyesinde kurulan ekip, özel yetkilerle donatıldı. Özel kıyafet ve araç tahsis edilen ekip, Türkiye’nin dört bir yanında Hava Kuvvetlerine bağlı üslerde ve birimlerde sözde böcek araması yapmaya başladı. Birlik komutanlarının odalarına ve kritik alanlara giriş yetkisi verilen böcek arama timinde yer alan astsubaylar F.A, A.A, G.Ş, Y.S, R.D. ve H.Y. 15 Temmuz sonrasında FETÖ bağlantıları ortaya çıkınca ihraç edildi. Astsubaylar arasındaki F.A’nın 2015 yılında örgüt tarafından subay yapıldığı belirlendi.

2 ay önce ihraç edildiler

TSK’daki kriptoların tespitlerinin belirlenmesi için yürütülen mahrem ve ankesör soruşturmaları kapsamında en son 2 ay önce böcek arama timinde görev yapan astsubay M.Ö. ile U.K. da görevlerinden uzaklaştırıldı. İki astsubayın görevden alınmasının ardından kripto FETÖ’cülerin hâlen TSK’da etkin görevlerde olması dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin