İsmail Saymaz’dan Suriyeli mülteci istismarı

266

Suriye’de katliamların en şiddetlendiği dönemde bile Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin Esed rejimine teslim edilmesini savunan İsmail Saymaz, ağız değiştirdi. Sınır kapılarını açtığı için Türkiye’yi suçlayan Saymaz, mülteci istismarında sınır tanımadı.

Suriye kaynaklı mülteci yükünü 9 yıldır tek başına çeken, Avrupa Birliği tarafından yalnız bırakılan ve Batılı müttefikleri tarafından verilen taahhütlerin hiçbirisi karşılanmayan Türkiye, İdlib’de Rusya ve İran destekli rejim saldırıları sonrasında yeniden başlayan göç dalgasına karşı sınır kapılarını açtı.

Böyle gitsin dememiştik

Türkiye’nin aldığı karar sonrası 100 binden fazla mülteci Yunanistan sınırına dayandı. 9 yıl boyunca aralıksız şekilde “Suriyeli” karşıtı propaganda yapanlar ise bir anda “Suriyeli sever” oldu. O isimlerden biri de gazeteci İsmail Saymaz. Hürriyet gazetesi muhabiri Saymaz, Suriyelilerin Avrupa’ya geçişine engel olmayan Türkiye’yi şu paylaşımıyla suçladı: “Bizler ‘Suriyeliler gitsin’ dediysek, insana yaraşır, onurlu ve güvenli bir şekilde, kendi vatanlarına gitsinler dedik. Böyle, botlarla Ege’nin sularına, Trakya’nın tarlalarına sürülsün demedik.”

Esed’e teslim edin

Suriyeliler için devleti suçlayan Saymaz, Türkiye sınırları açana kadar Suriyelilere karşı yürütülen nefret kampanyasının öncü isimlerindendi. Saymaz mültecileri hedef alan çokça paylaşım yaptı. Suriye’de katliamların aralıksız sürdüğü dönemde Saymaz, Türkiye’nin Esed ile görüşmesini, Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesini istedi.

Canlı bomba demişti

Saymaz’a göre Suriyeli mültecilerin yakınları ile görüşmesi dahi yasaktı. Saymaz 28 Temmuz 2019’da yaptığı paylaşımda mültecileri “canlı bomba” olmakla itham etti.

Piknik bile yapamazlar

15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce Türk toplumu ile Suriyeli mültecileri karşı karşıya getirmek için provokatif bir paylaşım yaptı. Sözcü’nün Suriyelileri kriminalize eden manşetine atıfta bulundu, “Sözcü bugün de 300 Suriyelinin Menekşe Plajı’nda denize girip ‘Suriye’, ‘Suriye’ diye bağırdığını ve mangal yakıp piknik yaptıklarını yazmış” paylaşımıyla Suriyelileri hedefe koydu.

Suriyeliler daha fazla hakka sahip yalanı

23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinden önce yürütülen Suriyeli karşıtı politikada da sahne almıştı. Suriyelilerin Türk vatandaşlarından daha fazla hakka sahip olduğu yalanına sarılan sarılarak “Biz hangi kurala uyuyorsak, Suriyeli de uyacak” provokasyonuna imza attı.

Hepsini geri gönderelim

31 Mart seçimleri öncesinde de Suriyeli gerilimini tırmandırmıştı. Suriyelilerin Türkiye tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla teröristlerden kurtarılan bölgelere bayramlaşmaya gitmesini suçmuş gibi sunarak “Çatışma çıkmaması adına, ülkesine tatile gidenlerden başlayarak geri dönüşü başlatmalıyız” çağrısı yaptı.

Her şey Suriyeliler yüzünden

28 Temmuz 2019 tarihli paylaşımında ise stokçuların operasyonuna karşı geliştirilen tanzim satışlarını, üniversiteli işsizleri ve asgari ücretin sorumlusu olarak Suriyelileri gösterdi. “Türk halkı İslamcıların ümmetçi hayallerinin bedelini ödemek zorunda değildir” diyerek hükümetin Suriyelileri göndermesini istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin