Libya’da hezimete uğrayan BAE, Tunus’u dizayn etmenin peşinde

zayed-bae

Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi’nin Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ı Vatiyye Hava Üssü’nün geri alınmasından dolayı tebrik etmesinin ardından BAE ve Suud medyası, Gannuşi hakkında karalama kampanyası başlattı.

Arap Baharı’nın tek başarı örneği kabul edilen Tunus, aradan geçen yaklaşık 10 yılda yönetimin sandık aracılığıyla değiştiği, ifade özgürlüğü, kişisel hak ve hürriyetlerin genişlediği, emekleyen bir demokrasi örneğine kavuştu.

Arap Baharı’nı kendi yönetimi için bir tehdit olarak algılayan, bugüne kadar Mısır’ı darbeyle dizayn etmeye çalışan ve bölge ülkelerinde karşı devrim güçlerini destekleyen BAE ise Libya’da desteklediği Halife Hafter’in ülkenin meşru yönetimi karşısında kayıplar yaşaması üzerine ilgisini Tunus’a çevirdi.

Uzmanlar, bu dönemde Mısır, Suudi Arabistan ve BAE’ye ait medya organlarının özellikle Nahda Hareketi lideri ve Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi’ye karşı başlattığı karalama kampanyasının Libya’daki başarısız müdahaleyi örtbas etmek amaçlı olduğunu dile getiriyor.

BAE’nin Libya gibi Tunus’u dizayn çabaları

Siyasi uzmanlar, Tunus’ta siyasi gruplar arasında çatışma yaratılarak devlet kurumlarının çözülmesinin amaçlandığını ve bu dönemde Libya’da Hafter’in kayıplarını örtbas etmek için bu çabaların hız kazandığını belirtiyor.

Libyalı siyasi analist Faysal Şerif, “BAE, Suudi Arabistan, Mısır’ın yanı sıra bölgedeki çıkarları için Fransa ve bu bölgeyi nüfuz alanı haline getirmek isteyen Rusya’nın demokrasiyi öncelemeyen karşı devrim destekçisi safta kolayca yer alabildiğini” vurguladı.

Şerif, özellikle “BAE’nin Tunus’ta Mısır’dakine benzer bir darbe senaryosunu hayata geçirmeye çabaladığına” işaret etti.

Abu Dabi’nin yakın tarihte dönemin Tunus İçişleri Bakanı ile görüşerek Nahda Hareketi’nin sahnenin dışına itildiği bir darbe planını görüştüğü yönündeki iddiaları anımsatan Şerif, BAE’nin Libya’daki çabalarının bölgedeki ülkeleri dizayn etme girişimiyle ilgili olduğunu paylaştı.

Şerif, “Bölge ülkeleriyle tarihsel derinliği nedeniyle Libya’daki her türlü gelişme komşu başkentlerde yankılanıyor. BAE, Mısır ve Fransa gibi ülkelerin Libya’ya yönelik hırslarının arkasında bölge ülkelerine nüfuz etme çabası yatıyor. BAE, Mısır’da olduğu gibi Libya’daki darbe projesini hayata geçirerek, Tunus gibi Arap Baharı’nın başarı örneğini bir darbeyle geriye çevirmek istiyor.” diye konuştu.

“Gannuşi’ye karşı kampanyanın şifresi Libya’da saklı”

Orta Doğu uzmanı ve araştırmacı Ammar Fayid de Libya’da kaybetmenin etkisiyle Tunus’taki siyasi istikrar ve Gannuşi’nin şahsının direkt hedef alındığı konusunda şüphe olmadığını belirtti.

Son olarak Gannuşi’nin Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’la irtibata geçmesinden Kahire ve Abu Dabi’nin oldukça öfkelendiğini söyleyen Fayid, “Raşid el-Gannuşi’ye karşı yürütülen bu yıkıcı kampanyanın BAE talimatıyla yapılmasının şifresi Libya’da saklı.” dedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın