Meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya FETÖ’den tutuklandı

23

HSK tarafından meslekten ihraç edilen eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya, FETÖ üyeliğinden tutuklandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edildikten sonra “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya tutuklandı.

Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan’ın, ifadesini aldıktan sonra tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk ettiği Sarıkaya’nın buradaki sorgusu tamamlandı.

Nöbetçi hakimlik, Sarıkaya’nın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklanmasını kararlaştırdı. Sarıkaya, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005’te iki kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Umut Kitabevi’nin bombalanması olayıyla ilgili “Şemdinli iddianamesi”ni hazırlamıştı. “Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan ilk tertip” kabul edilen iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak” ile suçlanmıştı.

Görevden alınmıştı 

Şemdinli iddianamesi sonrası görevden alınan Ferhat Sarıkaya FETÖ kontrolündeki HSYK tarafından mesleğe geri alınmıştı. 15 Temmuz darbesinden sonra itifafçı olan Sarıkaya, FETÖ’nün görevden alındığı dönemde kendisine baktığını, Şemdinli İddianamesini FETÖ’nün emriyle hazırladığını itiraf etmişti. Bu itiraflar sonrası hakkında suç duyurusunda bulunulan Sarıkaya geçici olarak görevden uzaklaştırılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin