Özel Haber: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri neden yenilenmeli

29

31 Mart seçimleri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri henüz kesinleşmedi. AK Parti İstanbul’daki seçim sonuçlarının yeniden sayılmasını veya seçimlerin yenilenmesini istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri neden yenilenmeli?

1-Sandık birleştirme tutanakları doğru olmasına rağmen YSK’nın sisteminde kasten oy kaydırılması yapıldı. Binali Yıldırım’a verilen oylar Ekrem İmamoğlu ve diğer adaylara yazıldı.

Fotoğraf açıklaması yok.

2-CHP’den milletvekili ve belediye başkan adayı olmak için istifa eden Ülkü İlkokulu Müdür Yardımcısı, sınıf öğretmeni Hüseyin Kılıç’ın, yasaya aykırı olarak Sancaktepe 1. No’lu İlçe Seçim Kurulu üyeliği yaptığı ortaya çıktı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve ekran

3-Sancaktepe’de ilçe belediye başkanlığı seçiminde CHP’nin talebiyle oyların yeniden sayılması kabul edilirken büyükşehir için AK Parti’nin başvurusu reddedildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yazı

4-Sadece Maltepe’de 600’ün üzerinde sandık başkanının kanunsuz olarak atandığı belirlendi.

5-Beylikdüzü’nde itiraz üzerine oyların yeniden sayımı yapılırken Binali Yıldırım’ın oylarının çalındığı ortaya çıkınca sayımın iptal edildiği ortaya çıktı

6-İl Seçim Kurulu, yeniden sayım işlemini yetkisi olmadığı halde iptal etti.

“SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUN Madde 100 Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır. Yapılacak şikâyet ve itirazlar, işi durdurmaz.”

7-Büyükçekmece’de Belediye’den görevlendirme ile ilçe nüfus müdürlüğüne atanan memurun CHP ile organize bir şekilde sahte seçmen kaydı yaptığı ortaya çıktı.

8-Oy zarflarındaki mükerrer muhtarlık pusulaları nedeniyle büyükşehir seçimlerinde kullanılan oyların da iptal edildiği ortaya çıktı.

9-CHP oylar yeniden sayılırken algı operasyonlarıyla yasal hak olan seçimlere itiraza gölge düşürmeye çalıştı.

10-Oyların sadece %5 yeniden sayıldığı halde, bariz hataların düzeltilmesi sonucu Binali Yıldırım’ın oy farkını 29 binden 14.848’e indi.

Ciddi hata ve usulsüzlüklerin ortaya çıktığı seçimde yeniden sayım talebi karşılık bulmazsa seçimler yenilenerek şaibeli bir sonuç engellenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin