PKK-CHP ittifakında “şeffaflık” kavgası

61

İttifak ortağı olan CHP ile HDP arasında ipler gerildi. Önce Pervin Buldan ittifakta şeffaflık istedi, ardından kriz Bolu’da doruğa çıktı. CHP’li Yalova Belediye Başkanı Tanju Özcan, HDP’lileri görmek istemediğini söyleyince HDP Bolu İl Başkanı İbrahim Yolci, CHP’yi savcılığa şikâyet etti ve 4 bin oyu geri istedi.

7 Haziran seçimlerinden bu yana süregelen CHP-HDP ittifakı çatırdamaya başladı. 7 Haziran, 1 Kasım, 16 Nisan, 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde CHP’nin taban korkusu yüzünden gayri resmi şekilde kurulan ittifak HDP’yi rahatsız etmeye başladı. HDP fiili olan ittifakın resmi şekilde de yapılmasını gündeme getirdi.

İttifak şeffaf olmalı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, verdiği bir mülakatta CHP’nin HDP’ye karşı tavrını doğru bulmadıklarını şu sözlerle ifade etti: “Bir seferliğine İstanbul seçimlerini kazanmak için kabul ettik, bundan sonra yapılacak olan ittifaklar açık ve şeffaf olmalı ve birlikte görüntü verilmeli. CHP’nin çekingenliğinden çıkması gerek.”

HDP’liler gelmesin

CHP-HDP arasındaki dışlanmışlık gerilimi Bolu’da kendini gösterdi. HDP Bolu İl Başkanı İbrahim Yolci, 16 Şubat’ta gerçekleşen CHP Bolu İl Kongresi’ne katıldı. CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Davet edilmeyen yere ya davulcu ya zurnacı gider” ifadesiyle HDP’lilerin kongreye katılmasına tepki gösterdi.

Oylarımızı geri verilsin

Buna karşılık HDP İl Başkanı, 27 Şubat’ta Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verdi, CHP lehine kullanılan HDP’ye ait 4 bin oyun geri iadesini istedi. Tanju Özcan’ın seçilmesinde HDP oyları kilit rol oynamıştı. Nitekim 24 Haziran seçimlerinde 4 bin 186 oy alan HDP’nin oyu, 31 Mart seçimlerinde 212’ye kadar düştü. Bu da HDP’nin CHP’ye verdiği desteğin belgesiydi.

CHP verdiği sözleri tutmadı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de 31 Mart seçimlerindeki “Yavaş ve İmamoğlu bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir” şeklindeki sözleriyle CHP’ye gözdağı vermişti. Aynı şekilde PKK terör örgütü elebaşı Duran Kalkan da “HDP sizi buralara getirdi. HDP’ye sahip çıkın. Yoksa bedelini ödersiniz” diyerek CHP’yi uyarmıştı. Öte yandan CHP’nin, HDP’ye 31 Mart seçimleri öncesi verdiği vaatleri tutmadığı, krizin bundan kaynaklandığı belirtildi. HDP’ye verilen koltuk vaatleri, CHP’nin seçmenden korkması nedeniyle gerçekleştirilemedi. Mevcut tabloda CHP-HDP ittifakının geleceği merak konusu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin