PYD Sözcüsü Talal Silo, sorgulanması için Türkiye’ye getirildi

123

ABD’nin PKK’nın adını değiştirmek için kurduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Sözcüsü Talal Silo’nun Türkiye’ye getirildiği ortaya çıktı. Talal Silo’nun PKK’nın, DEAŞ ve ABD ile ittifakına dair önemli bilgiler vermesi bekleniyor.

EN büyük bileşenini terör örgütü PKK’nın kolu PYD’nin oluşturduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Sözcüsü Talal Silo, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teslim oldu. Gelişmeyi ilk olarak İngiliz BBC’nin Suriye muhabiri Riam Dalati, Twitter hesabından duyurdu. Dalati, Talal Silo’nun Cerablus’a geçtiğini ve ÖSO ile Türk yetkililer tarafından karşılandığını bildirdi.

Özgür Suriye Ordusu açıklama yaptı 

ÖSO ise Talal Silo’nun teslim olmasını ‘sığınma’ olarak niteledi. AA’ya göre Twitter hesabından yaptığı açıklamada ÖSO,  “Suriye Demokratik Güçleri SDG (PKK/PYD) Sözcüsü Albay Talal Silo, ÖSO ile koordinasyon içinde milis gücünden ayrılarak Cerablus’a, Halep kırsalına ulaştı” denildi. Hürriyet’in elde ettiği bilgiye göre Talal Silo, bir kuzeni aracılığıyla Türk yetkililerle temasa geçti. Yaklaşık bir haftadır süren görüşmelerin ardından üç kişiyle Cerablus kırsalına gelen Silo, burada araçtan inerek ÖSO güçlerine sığındı. Üst aramalarının ardından Silo ve beraberindekiler kent merkezine götürüldü.

Can güvenliği istedi

Cerablus’ta ÖSO ve Türk askerleri ile Türk istihbaratından kişilerce karşılanan Silo’nun Türkiye’ye transferi için çalışma başlatıldı. Olası bir saldırı veya suikast tehlikesine karşılık gizli bir operasyonla Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçilen Silo’nun, Türkiye’den sığınma ve can güvenliği için güvence istediği öğrenildi. Güvenlik güçleri, Silo’nun Türkiye’ye getirilmesi konusunda çalışmaların yürütüldüğünü doğrularken, güvenlik açısından şu an daha fazla bilgi paylaşımının doğru olmayacağını belirttiler.

İç savaştan önce albaydı

İç savaştan önce Suriye ordusunda albay rütbesinde görev yapan 1965 doğumlu Talal Silo, Çobanbey-Elbeyli bölgesinden Türkmen kökenli bir Suriye vatandaşı olarak biliniyor. Silo, Suriye’de savaş başladıktan sonra Halep vilayetinin kuzeyinde Selçuk Tugayı’nı kurdu. Bu oluşum, Türkmen kenti El Rai (Çobanbey) çevresinde konuşlandı. Bu şehir Ocak 2015’te DEAŞ’ın eline geçti. Selçuk Tugayı, Ağustos 2015’te muhalif Devrimciler Ordusu’na katıldı. Ekim 2015’te ise SDG’nin bir parçası oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin