Sahte kimlikle yakalanan mahrem imamın eşi inkârı seçti

55

Samsun’da örgütün hücre evinde sahte kimlikle yakalanan FETÖ şüphelisi kadın, 63 bin 606 kez erişim sağladığı ByLock programını kullanmadığını iddia etti.

Samsun Emniyet Müdürlüğü ekiplerince terör örgütünün Samsun Polis Okulu’ndaki ‘Sohbet İmamlarının Sorumlusu’ olduğu belirlenen eşi Mehmet Çoban ile “gaybubet” adı verilen hücre evinde yakalanan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Büşra Çoban hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Büşra Ç. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, Samsun 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Büşra Çoban’ın kocası Mehmet Çoban FETÖ’nün Samsun’daki mahrem immlarından.

Bank Asya’da hesabı olduğunu hatırladı Bank Asya’da hesabının olmadığını öne süren Büşra Çoban, Bank Asya’da hesabının tespit edildiğinin belirtilmesi üzerine şu savunmayı yaptı: “Hatırladım. Ailemden aldığım harçlıkları, ‘Evlenirken lâzım olur.’ düşüncesi ile faizsiz bankacılık nedeniyle yatırdım. Katılım hesabı açtım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Örgütsel programlardan bilgim bulunmuyor. En son ne zaman telefon kullandığımı hatırlamıyorum.”

ByLock kullandığını inkâr etti

Örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock abone bilgisi bulunan ve 553 570…. numaralı hattı ne zaman kullandığını hatırlamadığını iddia eden Büşra Çoban, “ByLock programı kullanmadım. Medyadan duydum. ‘Fatmaokulöncesi’ kullanıcı adının kendimle alakası bulunmuyor. Eagle da kullanmadım.” ifadesini kullandı. İddianamede, sanığın 4 IP numaraları ByLock’a 63 bin 606 erişim sağladığı bilgisi yer aldı.

“Fatma” kod adını kullandı

Büşra Ç’nin, “Fatma” kod ismini kullandığı, okul öncesi bölümü okuduğu için kullanıcı adını bu sebeple seçtiği ifade edilen iddianamede, şunlar aktarıldı: “Söz konusu ByLock’un şüpheli tarafından kullanıldığının anlaşıldığı, ByLock hattından 131 adet ByLock arama kaydı olduğunun tespit edildiği, şüphelinin Bank Asya‘da 08.09.2014 tarihinde Samsun ilinde açılmış hesabının bulunduğu, 21.01.2016 tarihine kadar hesap hareketlerinin bulunduğu, hesap hareketleri üzerinde yapılan ön incelemede, 08.09.2014 tarihinde katılım hesabı açma referans adıyla ve 31 günlük katılma hesabı açılışı, 10/10/2014 açıklamasıyla hesabına bin 300 lira yatırarak 31 günlük katılım hesabı açtığı tespit edilmiştir.”

Örgütün mahrem yapılanmasında yer aldı

İddianamede, tüm dosya kapsamında, sanığın FETÖ’nün mahrem yapılanması içinde üye konumunda yer aldığı, FETÖ mensuplarınca kullanılan ByLock ve Eagle programını yüklediği ve kullandığı, bu kapsamda FETÖ ile organik bağ oluşturacak şekilde hiyerarşik yapılanması içinde bilerek ve benimseyerek yer aldığı, bu şekilde eylemlerinin çeşitlilik, yoğunluk ve süreklilik arz ettiği, böylelikle üzerine atılı suçları işlediğinin anlaşıldığı kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin