Sosyal medyada PKK’ya destek operasyonu: HDP İzmir İl Başkanı gözaltında

76

Türkiye’nin terör örgütü PKK ve uzatıları ile DEAŞ’a karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın bir ayağı da sosyal medyada sürdürülüyor. Afrin operasyonu ile ilgili sosyal medya üzerinden PKK/PYD terörü örgütü propagandası yaptığı ileri sürülen ve halkı sokak eylemlerine yönlendirici şekilde açıklamalarda bulunduğu belirtilen şüphelilere yönelik İzmir’de operasyon yapıldı. İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda aralarında terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP İzmir İl Başkanı Çerkez Aydemir’in de aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Habertürk Haber Merkezi’nden Neşet Dişkaya’nın haberine göre; İzmir Terörle Mücadele, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Türkiye’nin Afrin’e yaptığı operasyon ile ilgili sosyal medya üzerinde halkı sokak eylemlere yönlendirici şekilde açıklamalarda bulunanlarla ilgili çalışma başlattı.

Çalışmalar sonucu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde Menemen, Torbalı, Bayındır, Çeşme ilçeleri ile Manisa ve Denizli’de eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda, HDP İzmir İl Başkanı Çerkez Aydemir‘in de aralarında olduğu 17 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 1 av tüfeği, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildiği belirtildi.

TEM ekipleri tarafında ayrıca, toplu ulaşım araçlarında ve halkın toplu olarak kullanmış olduğu alanlarda vatandaşları rahatsız edecek şekilde terör örgütü propagandası yaptığı iddia edilen ve bunu kayda alıp kendi sitelerinden yayın yaptıkları tespit edilen 6 şüphelinin de, Bornova Küçük Park’ta eylem yapacağı bilgisi üzerine gözaltına alındığı bildirildi.

23 şüphelinin sorgulanmak üzere TEM şubesine götürüldükleri belirtildi.

Mersin’de de operasyon: 5 gözaltı 

Mersin’de, Afrin operasyonuna yönelik olarak sosyal medyadan terör propagandası yapan 5 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Afrin operasyonuna yönelik olarak sosyal medya üzerinden terör örgütünü övücü, sahiplenici paylaşımlar yapan 5 kişiyi tespit etti. Bunun üzerine belirlenen şahısları yakalamak için eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Şahısların bulundukları yerlerde yapılan aramalarda ise 1 ruhsatsız av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca, 19 fişek, örgütsel yayın ve dijital malzemeler ele geçirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin