‘Temel atmama’ için rapor yazdı İSKİ’ye atandı

162

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi’nin iptali yönünde rapor yazan İTÜ görevlisi Prof. Dr. Seval Sözen’i İSKİ yönetim kuruluna önerdiği ortaya çıktı.

7 Kasım, belediyelerde tarihinde bir ilke sahne oldu. Sözleri ve icraatları arasındaki derin çelişkilerle tanınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti döneminde projesi onaylanan ve ihale süreci tamamlanan Silahtarağa Arıtma Tesisi için  “temel atmama” töreni düzenledi. İmamoğlu, temel atmama törenine yönelik eleştiriler içinse “İTÜ’lü uzmanlar ‘gerek yok” savunmasını yaptı.

Bakanlık onayı şart

İstanbul Teknik Üniversitesi ise söz konusu raporun kuruma ait bir resmi görüş olmadığını, raporu hazırlayanların kişisel görüşü olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. İmamoğlu, bu açıklamayla boşa düştü. İmamoğlu, “Temel atmama” törenini gerçekleştirmesine ön ayak olan raporun sahibi Prof. Dr. Seval Sözen’i İSKİ Yönetim Kurulu Üyeliği’ne önerdi. Söz konusu gelişmeyi Akşam Gazetesi Yazarı Serkan Fıçıcı duyurdu. İTÜ’nün İmamoğlu’nun talebine olumlu yanıt verdiği öğrenilirken, Sözen’in İSKİ’ye yönetim kurulu üyesi olarak atanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin