Tipik FETÖ’cü: Çalıntı doktora tezini elebaşı Fetullah Gülen’e ithaf etmiş

107

ABD’de intihal yapılarak yazıldığı tespit edilen doktora tezini FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e ithaf eden akademisyen hakkında soruşturma başlatıldı.

“Texas Women’s University” adlı üniversitede ABD’deki “Türk ve Osmanlı göçü” hakkında doktora tezi yazan akademisyen Bilal Sert’in tezinin intihal olduğu öne sürüldü.

Sert’in tezini elebaşı Gülen’e ithaf ettiği ortaya çıktı. Çalıntı olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan tez yazarı Sert’in, “Bana mukaddes hedefler doğrultusunda ilham veren ve hayatımı anlamlı hale getiren muhterem Fetullah Gülen Hocaefendi’ye ithaf ediyorum.” ifadeleri dikkati çekti.

Sert’in sosyal medya hesaplarına bakıldığında hâlihazırda tezini yazdığı üniversitede “misafir hoca” olarak ders verdiği görülüyor. Üniversitenin basın sözcülerinden Deanna Titzler, bünyelerinde hazırlanan doktora tezinin çalıntı olduğu yönündeki iddiaları son derece ciddiye aldıklarını belirterek iddialar doğrultusunda Sert’in tezi hakkında soruşturma başlattıklarını kaydetti.

Sert’in 2014’te yazdığı “19. ve 20. Yüzyılda Türkiye’den ABD’ye Yapılan Göçler” başlıklı doktora tezinde aynı konu üzerine Bilkent Üniversitesinden Dr. Işıl Acehan’ın 2005’te yaptığı yüksek lisans ve 2010’da yaptığı doktora çalışmasındaki örnekleri ve teorileri referans vermeden kullandığı ortaya çıktı.

Sert’in kendi cümlelerini değiştirerek tezinin neredeyse tamamını çaldığını vurgulayan Dr. Acehan şunları kaydetti: “Doktora tezimde ve makalemde Amerika’ya Osmanlı’dan göç eden ilk Türklerin, Müslümanların aslında yerleştikleri şehirlere göre değerlendirildiğinde oldukça kayda değer bir başarı elde ettiklerini, Amerika’ya adaptasyonlarının çok kısa sürede gerçekleştiğini tartışmıştım. Sert ise bunları almış ancak cümleleri değiştirmeye çalıştığından Osmanlı’dan göç eden ilk Türklerin Amerika’nın her şehrine yerleştiğini ve bunların hepsinin incelenmesi gerektiğini, aynı tanımlamaları kullanarak yazmış.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin