Yargıtay Başkanı: ABD’ye FETÖ elebaşının iadesi için tır dolusu belge verdik

43

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “ABD’ye tır dolusu belge vermemize rağmen örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmemesi olayın farklı boyutları olduğunu gösteriyor. ABD’de yargı bağımsız değil.” şeklinde konuştu.

İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay’ın 150’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’den iadesi süreciyle ilgili konuşan Başkan Cirit, 15 Temmuz darbe girişiminin failinin FETÖ olduğunun bütün çıplaklığıyla mahkeme kararları ve verilen ifadelerle ortada olduğunu söyledi. Cirit, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararıyla FETÖ’nün terör örgütü olduğunun kabul edildiğini hatırlattı.

“ABD’de yargı bağımsız değil”

ABD ile Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşmanın bulunduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerinin açık olduğunu söyleyen Cirit, “Biz de onlara tır dolusu belge vermemize rağmen hâlen bu örgüt elebaşının bir sürü insanımıza kıyan, bir sürü suç işleyen bu kişinin iade edilmemiş olması olayın çok farklı boyutları olduğunu gösterir. Diyorlar ki ‘ABD’de yargı bağımsız.’ Yargı bağımsız değil.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin