Yargıtay’a kadar yükselen izdivaç imamı Ali Özel’e 8 yıl 9 ay hapis

25

FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen eski Yargıtay hâkimi ve örgütün izdivaç imamı olduğu belirlenen Ali Özel, ”FETÖ üyeliği” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ali Özel’in, Yargıtay Tetkik Hâkimliği yaptığı dönemde, hâkim-savcı adayları ile ilgili örgütün “Evlendirme Mesulü” olduğu ve bu kapsamda örgüt politikaları doğrultusunda ve örgüt üyelerinin örgütsel birlik ve bağlılığını sağlamak amacıyla evlendirilmeleri sürecinde aktif olarak görev aldığı ileri sürüldü.

Örgüt içerisindeki hâkim-savcı adaylarını örgüt içi evlilik konusunda teşvik ettiği ve yönlendirdiği iddia edilen Ali Özel, bu amaçla evlilik adayları ile birebir görüşmeler yaptığı, formlar doldurttuğu, fotoğraflarını aldığı, evlilik adayı örgüt üyelerinin tanışmasını sağladığı, bu görevi için evini dahi bu işe tahsis ettiği iddia edilmişti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Ali Özel ve avukatı katıldı. Duruşmada, 2 tanık ifadesi dinlendi. Sanık Özel son savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Özel’e ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Heyet, sanığa verilen ceza miktarını dikkate alarak tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, ByLock kullanıcısı olan şüpheli Ali Özel’in ByLock’taki yazışmalarında Eagle ve Tango programlarının telefon ve tabletlere kurulması konusunda görüştüğü, örgüt talimatı ile himmet topladığı, topladığı himmetleri ne yapacağı hususunda sivil imamdan talimat istediği, topladığı himmetleri raporladığı, dağıtılacak himmet konusunda talimat aldığı belirtildi.

İddianamede şüpheli Özel’in, Gaziantep’de gerçekleştirilecek örgütsel toplantı için görüştüğü, kurulacak istinaf mahkemeleri tayinleri ile ilgili görüştüğü ve bu hususta adliyedeki diğer hâkim/savcılar ile ilgili saha çalışması kapsamında bilgi topladığı ve sivil imam ile paylaştığı, tayini konusunda örgüt talimatları doğrultusunda hareket ettiğine dair ByLock yazışmaları bulunduğu kaydedildi.

Evlendirme mes’ulü

İddianamede, şüpheli Ali Özel’in, Yargıtay Tetkik Hâkimliği yaptığı dönemde, hâkim-savcı adayları ile ilgili örgütün “Evlendirme Mes’ulü” olduğu ve bu görevi sırasında “YÜCEL” kod adını kullandığı ortaya çıktı. Ali Özel bu kapsamda örgüt politikaları doğrultusunda ve örgüt üyelerinin örgütsel birlik ve bağlılığını sağlamak amacıyla evlendirilmeleri sürecinde aktif olarak görev aldığı vurgulanan iddianamede, örgüt içerisindeki hâkim-savcı adaylarını örgüt içi evlilik konusunda teşvik ettiği ve yönlendirdiği belirtildi. Ali Özel bu faaliyetleri kapsamında evlilik adayları ile birebir görüşmeler yaptığı, formlar doldurttuğu, fotoğraflarını aldığı, evlilik adayı örgüt üyelerinin tanışmasını sağladığı, bu görevi için evini dahi bu işe tahsis ettiğinin tespit edildiği ve bu konuda 4 kişinin bu doğrultuda beyanın alındığına yer verildi.

Aynı zamanda HSK soruşturmasına da konu olan ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma kapsamında haklarında FETÖ’ye üye olmak suçundan şüpheli sıfatı ile soruşturma yapılan Hâkim ve Cumhuriyet Savcılar’a destek olduğu açıklandı. İddianameye göre TOKİ Akabe Lojmanlarında 17 Temmuz 2016 günü yapılan arama ve diğer işlemler sırasında, soruşturma şüphelileri adliye lojmanının bahçesine getirildiklerinde, aynı lojmanda ikamet eden şüpheli Ali Özel’in gözaltına alınan hâkim ve cumhuriyet savcıları ile örgütsel dayanışmasını göstermek ve haklarında soruşturma yapılan şüphelilere destek olmak amacı ile yanlarına gittiği belirtildi. Ali Özel’in ayrıca arama işlemleri bitene dek yanlarında durarak ve soruşturma şüphelileri ile birlikte hareket ederek örgütsel tavır sergilemesine ilişkin tespitlerin bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, FETÖ’nün hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve benimseyerek yer alan şüphelinin, süreklilik arz eden eylemleri ile örgüt üyesi olduğu ve bu suçtan cezalandırılması istenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin