Bakan Varank, Emin Çapa’nın algı oyununu boşa çıkardı

173

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’de çalışmak isteyen Nobel Ödüllü isim var.” açıklamasına inanmayan ve bu konuda sosyal medyada açıklamalarda bulunan gazeteci Emin Çapa’ya kendi sosyal medya hesabından cevap verdi.

Gazeteci Emin Çapa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan “Bakan Sn Varank, “çevre alanında Nobel Ödülü alan bir araştırmacı Türkiye’de çalışmak için başvurdu” demiş. Çok merak içindeyim, kim acaba? Çevre Nobeli yok. Çevre konusunda yaptığı çalışmalarla kimya Nobeli alan biri mi? Barış Ödülü mü? Fikri olan var mı?” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Çapa’nın bu paylaşımına cevap olarak “Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim isterseniz. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran isimlerden biri 2007 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Üyesi ve bir çok başka ödülleri olan saygın bir bilim insanı. 36 ülkeden alanlarında lider 242 araştırmacı Türkiye’ye gelmek için başvurdu. Araştırmacıların bulunduğu ilk üç ülke ABD (86), İngiltere (21) ve Almanya (17). Başvuranların 159’u Türk vatandaşı, 83’ü ise diğer ülke vatandaşları. Programa başvuran araştırmacılar Harvard, Oxford, MIT, Stanford, Tokyo gibi üniversitelerde, Apple, BMW, Intel, Amazon, Siemens, Pfizer gibi şirketlerde, CERN, Max Planck, CNRS, NIH gibi araştırma merkezlerinde deneyim kazanmış kişiler.Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran isimlerden biri 2007 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Üyesi ve birçok başka ödülleri olan saygın bir bilim insanı.” dedi.

Varank, 36 ülkeden alanlarında lider 242 araştırmacı Türkiye’ye gelmek için başvurduğunu ve araştırmacıların bulunduğu ilk üç ülkenin ABD (86), İngiltere (21) ve Almanya (17) şeklinde sıralandığını ekledi.

Başvuranların 159’u Türk vatandaşı, 83’ü ise diğer ülke vatandaşları.

Programa başvuran araştırmacılar ise Harvard, Oxford, MIT, Stanford, Tokyo gibi üniversitelerde, Apple, BMW, Intel, Amazon, Siemens, Pfizer gibi şirketlerde, CERN, Max Planck, CNRS, NIH gibi araştırma merkezlerinde deneyim kazanmış kişiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin