Dünyadan bi’haber Sol Haber sitesi çocuklara ilahi okutulmasına bozularak gericiliğini ispat etti

199

Sol Haber sitesi, yeni Milli Eğitim müfredatında yer alan 1. Sınıf öğrencilerinin müzik derslerinde “millî ve manevi değerlerimizi ve kültürümüzü yansıtan şarkı, türkü, marş, ilahi vb. örnekleri seslendirir veya katılımlı dinletilir.” maddesine tepkisini gösterdi.

Her fırsatta gericilik limanına sığınan Sol Haber sitesine, Avrupa Birliği ülkelerindeki ilk okul öğrencilerinin dini eğitimlerini kısaca hatırlatmak istiyoruz.

Almanya: Anayasa’ya göre, din dersi, kamu okullarında okutulan düzenli derslerden bir derstir ve sınıf geçmeye etkisi vardır. Devlet ilgili personel vb. giderleri karşılamak durumundadır.

Avusturya: İlk ve orta dereceli okullarda öğrenci, din dersi ya da ahlâk derslerinden birisini okumak zorundadır. Haftada iki saat olarak uygulanan ve dinî cemaatlerin tayin ettiği görevlilerce verilen din derslerinin ücretlerini devlet öder. Avusturya’nın İslam düşmanı bakanı Sebastian Kurz geçtiğimiz günlerde anaokular raporunu çarpıtarak vermişti.

Belçika: Çoğunluğu oluşturan Katolikler, kiliseleri, sendikaları, sigorta şirketleri, hastaneleri, yazılı ve sözlü basın kuruluşları, eğitim kurumları, sosyal ve yardım kurumları, kültürel ve ticari çalışmalarıyla ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatında etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle eğitim kurumlarının yarısından fazlası Katolik klisesinin elindedir.

Danimarka: 1953 tarihli Danimarka Anayasa’sına göre, Evangelik Lüteryen dini, resmî din olup, devlet tarafından desteklenmektedir. Ülkede, din dersi ilköğretim okullarının 1-9. sınıflarında “Hristiyanlık”, 10 sınıfta ve liselerde “Din Bilgisi” adı altında okutulmaktadır.

Fransa: Türkiye’de kendine laik diyen gericilerin en çok örnek aldığı ülkede, ilkokul öğrencilerinin yaklaşık % 40-45’i kilisenin verdiği kurslarda, Katolik din eğitimi almaktadır.

İngiltere: Din dersleri devlet ilk ve orta dereceli okullarda düzenli dersler arasında yer alır.
Okullarda güne toplu dua ile başlamak yasa emridir. Ancak, öğrenci velileri, isterlerse
çocuklarını, hem din dersine hem de toplu duaya katılmaktan alıkoyabilirler. Din dersinin
programlarını hazırlama yerel yönetimlerinin sorumluluğundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin