Fact-Checking Turkey, the Guardian’a yalanını sildirdi

237

İngiliz the Guardian gazetesinde 7 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan bir makalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana uluslararası arenada yalnızlaştığı iddia edildi.

Erdoğan’ın ziyaretlerine bakıldığında bu iddianın temelsiz olduğu görülüyor. Erdoğan darbe girişiminden bu yana son yaptığı Yunanistan ziyareti hariç 36 diplomatik geziye katıldı. Gittiği ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, İran, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Belçika ve Almanya bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yıl gerçekleştirdiği bazı dış geziler

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz’dan bu yana Birleşmiş Milletler toplantıları, Almanya ve Çin’deki G20 Zirveleri, Belçika’daki NATO toplantısı, Rusya ve İran’ın da katıldığı Rusya’daki Soçi Zirvesi dahil olmak üzere pek çok uluslararası etkinliğe katıldı. Türkiye aynı zamanda Suriye savaşında sürdürülebilir çözüm arayan ana aktörlerden biridir.

Fact-Checking Turkey cevap verince düzelttiler

The Guardian gazetesinin Erdoğan yalnızlaşıyor iddiasına cevap veren Fact-Checking Turkey sitesinin bu iddiayı kanıtlarla çürütmesi üzerine gazete makalesini değiştirdi. Darbe girişiminden bu yana Erdoğan uluslararası arenada gittikçe yalnızlaşıyor iddiası makaleden tamamen çıkarıldı. Batı’ya düzenlediği “birkaç seyahat ”ifadesi de “diğer ülkelere göre daha az seyahat” olarak değiştirildi.

Makalenin ilk hali “Erdoğan uluslararası alanda gittikçe yalnızlaşıyor” iddiasını içeriyor.
Makalenin değiştirilmiş halinde ise iddia yer almıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin