“İktidar çocukları okullarda cihat kavramıyla tanıştırıyor” iddiası

69
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-10-21 08:23:34Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

BBC, 22 Ağustos 2017’de “Türkiye’deki okullar evrim teorisini bırakıp cihat kavramını mı öğretmeye başlayacak?” başlıklı bir haber yayımlayarak devlet okullarında cihat kavramının öğretilmesinin zorunlu olacağını belirtti. Ayrıca cihat kavramından rahatsız olanların ifade ettiği gibi “okullarda cihadı normalleştirmek” alt başlığında, kavramın okullarda açıklanmasının amacının tüm dünyada kötü anılan cihat kavramını normalleştirmek için olduğunu ileri sürdü.

Ancak M.E.B. Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar cihat kavramı etrafında oluşan iddiaları çürütüyor. Müsteşar Tekin’e göre, bütün suçlamalara rağmen cihat kavramının açıklanmasının temel sebebi kavramın gerçek manasını -ki kişinin kendi nefsanî arzularıyla mücahede etmesi anlamına gelir- öğretmek için ve günümüzdeki şiddetle içiçe geçmiş cihat kavramından zarar almalarını önlemek içindir.

Yusuf Tekin cihat lavramının müfredatın tamamında yer almadığını da şöyle açıkladı:“Cihat kavramının sadece iki dersin konusu olarak işlenmektedir. Birincisi sadece İmam Hatip Okulları’nda verilen fıkıh (İslam hukuku) dersidir. İkincisi ise sadece seçmeli olan ve zorunlu olmayan bir ders olan dinin temellerinde konu olarak işlenmektedir.”

Ayrıca MEB Müsteşarı Tekin cihat kavramının zorunlu olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin müfredatı içerisinde yer almadığını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin