Julian Assange: Trump, yalan haber ödülünü Erdoğan’ın kaçtığını söyleyen NBC’ye versin

73

ABD Başkanı Donald Trump’ın “yalan haber ödülleri”ni açıkladığı gün, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’dan tokat gibi yanıt geldi.

Assange, Twitter’da, “yalan haber ödülleri”nde birinciliği Türkiye’deki darbe girişimini destekler nitelikte yayın yapan Amerikan NBC Televizyonu’nun alması gerektiğini” savundu. Assange, “NBC, Türkiye’de yüzlerce kişinin öldürüldüğü askeri darbe girişimine destek sağladı. NBC ‘üst düzey ABD askeri kaynağına’ dayandırarak Erdoğan’ın ülkeden kaçtığı yalan haberini yaptı” ifadesini kullandı.

NBC daha sonra bu haberini silmişti. NBC’nin haberi sonrası FETÖ’cü Emre Uslu, Alexander Panetta, The Daily Beast vd. birçok isim ve kuruluş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeden kaçtığını duyurmuştu. 

Trump’ın birincisi NYT

Trump’ın Twitter’da açıkladığı “yalan haber ödülleri”nin birinciliğini, kendisinin başkanlığa seçildiği gün piyasaların bir daha toparlanmayacak şekilde çökeceğini yazan New York Times yazarı Paul Krugman’a verdi.

10 haberlik listede, ikinciliği ABC, üçüncülüğü de CNN televizyonları aldı.

Elçilikte mahsur 

ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, ABD tarafından yargılanmak isteniyor. Avustralya vatandaşı Assange, 6 yıl önce, ABD’ye iade edileceği endişesiyle Ekvador’un İngiltere Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin