Metro’da müzisyen kadına polis şiddeti senaryo çıktı

534

Bir çello sanatçısı, metroda yolculuk etmeye hazırlanırken, güvenlik görevlileri tarafından “Enstrümanı bomba, kendisi de terörist ilan ederek bir odaya kapatılır.” Kapatılmakla da kalmaz çello sanatçısının ifadesiyle, “ellerine kelepçe takılıp defalarca yumruklanır ve tekmelenir. Türk bayrağı ile suratına vururlar.” Polis dövmekle kalmaz, çello sanatçısının çellosunu da kırar.

Dün akşam Gülşah Erol’un paylaşımıyla gündeme gelen bu şiddet iddiasının havada kalan bazı noktaları vardı. Hergün yüzbinlerce insanın yolculuk yaptığı metro istasyonlarındaki polisler oldukça normal bir şekilde insanları ararken neden şimdi bir kadına saldırmıştır.

Hayat tarzına müdahale söylemlerinin sürekli arttığı bu günlerde, bir kadına üstelik modern hayatı simgelediği iddia edilen çello gibi ‘Avrupalı’ bir müzik aletine öfkeyle saldıran polisler elbette büyük tepki çekti.

Polisler neden metroda arama yapıyor

Herkesin bildiği üzere metrolardaki polis kontrol noktaları terör örgütlerinin saldırıları sonrasında gerçekleşti. 2016 yılında 16 intihar saldırısı oldu ve 300’den fazla sivil ve asker şehit oldu. Polis kontrol noktalarının arttırıldığı dönemden sonra 2017 yılında hiç intihar saldırısı olmadığını hatırlatmak gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada kafalardaki soru işaretlerini giderdi.

Çantasını bırakamayınca sinirlenip kavga mı çıkardı? 

Olayla ilgili güvenlik görevlilerinin hazırladığı tutanağa göre olay şöyle gelişti: 2 Ağustos’ta Kadıköy Tavşantepe Metro istasyonuna gelen Gülşah Erol, güvenlik görevlisine ‘bavulları yanınıza bırakabilir miyim’ diye sordu. Güvenlik görevlisi böyle bir yetkisi olmadığını belirtti. Bunun üzerine Erol bir anda görevlilere bağırmaya başladı ve ‘çantamda bomba mı var’ diyerek haykırdı. Görevliler Erol’a sözlü uyarıda bulunmalarına rağmen Erol taşkınlık yapmaya devam etti. Olay yerine gelen bayan polis memuru, Erol’u sakinleştirmek istedi ama başarılı olamadı. Gülşah Erol polis memurunun boğazını sıktı. Bunun üzerine güvenlik görevlilerince Gülşah Erol etkisiz hale getirildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin