Özel Haber: Mağduriyet oyunu oynamak için Ahmet Şık’ın 70 yaşındaki annesini kullandılar

224

Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarları hakkında açılan davanın ilk duruşması dün başladı. Duruşmada beklenildiği üzere CHP ve HDP başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş sanıklara destek olmaya gitti.

Davanın başlamasıyla birlikte, aileler üzerinden mağduriyet oyunu sergilenmeye başlandı. Bunlardan bir tanesi Ahmet Şık’ın annesinin “yemekler yaptım almadılar, İlhan Cihaner araya girdi gene almadılar.” sözleriydi.

Fatma Şık bir anne, elbette her anne gibi oğlunun suçsuz olduğunu düşünüyor. Maalesef hukuk da annenin evladı hakkındaki görüşleri bir delil teşkil etmediği gibi, bir annenin tutuklu oğlu için yapacağı her fiilin kabul edileceğine dair bir kural da yok.

“Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelik” maddeleri içerisinde yer alan, “Koğuş, Oda ve Eklentilerinde Bulundurulabilecek Kişisel Eşya, Gıda, Tıbbi Malzeme ve Diğer İhtiyaç Maddeleri” son derece açık:

“Mutfak teşkilatı olmayan ceza infaz kurumlarındaki gıda maddeleri ve kullanılacak malzemeler
Madde 5 — Mutfak teşkilatı bulunmayan ceza infaz kurumlarında, yemek yapılabilecek herhangi bir yerin olmaması durumunda, hükümlülerin kaldıkları koğuş, oda ve eklentilerinde, idare tarafından verilen ve yemek yapmada kullanılacak her türlü gıda maddesi ve malzemesinin yeteri kadar bulundurulmasına izin verilir. Ancak; yemek yapmada kullanılan tüp gibi yanıcı ve parlayıcı madde veya malzemeler, yemek pişirilmesinden sonra, oda veya koğuşun dışında, idarenin kontrolünde bir bölüme alınır. Kurumun fiziki imkanları müsait olduğu takdirde, aradaki bağlantının standartlara uygun ve güvenlik bakımından sakınca oluşturmayacak şekilde, tüpün; koğuş veya oda dışında, ocağın ise; koğuş veya odada bulundurulmasına izin verilebilir.” 

Fatma Şık’ın bu mevzuattan haberi olmayabilir, fakat milletvekili olmadan önce Cumhuriyet Başsavcılığı yapan CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in bunu bilmediği düşünülemez. Ya da Ahmet Şık’ı savunmaya gelen avukatlar ordusunun.

Tabi burada amaç bir annenin evladına yemek götürememesi ajitasyonu yaratarak psikolojik üstünlük kurma çabası değilse.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin