Rober Koptaş’ın bol etkileşimli “Kültür Bakanlığı, artık kitap almayacak” yalanı

197

Gazeteci Rober Koptaş sosyal medya hesabından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınevlerinden kütüphaneler için her yıl aldığı bir miktar kitabı bu yıl bütçe gerekçesiyle almadığını belirtti. Bakanlığın aldığı kitaplarla yayınevlerine destek olduğunu belirtti. Koptaş, Kültür Bakanlığı’nın kitap alımına bütçesi olmamasını kınadı.

Rober Koptaş’ın paylaşımı sonrası, “bütçenin Diyanet’e gittiği, Türkiye’de kültür ve sanata yeterli desteğin verilmediği, siyasi iktidarın insanları cahil bırakmak için bunu yaptığı” gibi tamamen subjektif, hiçbir veriye dayanmayan yorumlar yapıldı.

 

Gununyalanlari.com ekibinin ulaştığı Bakanlık yetkilileri söz konusu iddianın doğru olmadığını belirtti. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’den alınan bilgiye göre Bakanlık 2017 yılında kütüphaneler için çok sayıda alım yaptı. Ayrıca, henüz açıklanmayan 2018 kitap alımı bütçesinde de yüzde 20-25’lik bir artış olduğu belirtildi. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde  kitap ve süreli alımların devam ettiği açıkça görülüyor. 2016 ve geçmiş yıllarda alınan kitapların listesi de açıkça görülüyor.  Bu listeye göre 2016 yılında 5224 farklı kitap satın alınmış.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da yaptığı 2018 bütçe sunumunda kütüphanelerin gece 22.00’ye kadar sağlamak üzere ilgililere talimat verildiğini bildirdi. Şu ana kadar 68 kütüphanenin çalışma saatlerinin uzatıldığını belirten Bakan, kütüphanelerin yaşayan birer mekân haline getirileceğini açıkladı. Bakan Numan Kurtulmuş, kütüphanelerde gençlerin dışarı çıkmadan acıktıklarında yemeklerini yiyebilecekleri imkânların sağlanmasının önemini de anlattı. İstanbul’da bulunan Rami Kışlası yenilendikten sonra içerisinde 7 milyon kitap barındıran bir ‘kitap vadisi’ne dönüşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin