Rudaw’ın PKK destekçisini aklama faaliyeti başarısız oldu

81

Mesut Barzani liderliğindeki KDP’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw, Hozan Cane olarak bilinen Saide İnac isimli Kürt kökenli Alman şarkıcının terör örgütü üyeliği nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması hakkında 14 Kasım 2018 tarihinde bir haber yayınladı.

Haber üzerinde Fact-checking Turkey sitesi bir cevap yazısı yayınlayarak Hozan Cane’nin terör örgütü PKK ile olan bağını ortaya koydu.

Söz konusu haber, davanın yalnızca Cane’nin terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG militanlarını canlandıran oyuncularla beraber bir belgesel çekimi sırasında çektirdiği fotoğraflar üzerine bina edildiği iddia ediyor.

Ancak Hozan Cane’nın PKK’ya verdiği destek yalnızca bununla sınırlı değil ve detaylı olarak belgelenmiş durumda. Cane’nin sosyal medya hesaplarında PKK ile olan yakın bağını gösteren çok sayıda paylaşım bulunuyor.

İlk olarak 17 Ekim 2017 tarihli bir Facebook paylaşımında şunlar yazıyor: “PKK’ya güvenin. Ben 25 yıldır iyi tanırım. . . . Bir buçuk yıl onlarla Rojava’da kaldım.” Daha sonra bu paylaşımının ekran görüntüsünü alan Cane, bunu Twitter’da paylaşırken şu notu düştü: “Değerli dostlar, Facebook bu yazımdan dolayı bana ceza verdi. 3 gün yorum ve yazma yasağı geldi.”

İkinci olarak Cane 4 Nisan 2017 tarihli bir başka sosyal medya paylaşımında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Almanya’da düzenlenen sözde doğum günü partisine katıldığını ifade ediyor: “Bugün Köln Derneğinde, Sayın Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı. Köln’de oturan tüm Kürt halkı katıldı. Herkese teşekkürler.” Aynı mesajın altında partiden fotoğraflar paylaştı.

Üçüncü olarak Cane Haziran 2018’in sonlarına doğru tutuklandığında PKK liderlerinden Murat Karayılan ile Kandil’de çektirdiği fotoğrafın doğruluğunu kabul etti. ABD yakın bir tarihte Karayılan’ın içinde bulunduğu üç üst düzey PKK yöneticisinin başına 5 milyon dolarlık ödü koyduğunu açıklamıştı.

Son olarak Hozan Cane 16 Nisan 2018 tarihinde Twitter hesabından paylaştığı bir videoda terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin hemen önünde konser verirken görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin